Obec Vranovice > Volný čas > Obecní knihovna > Akce knihovny > „Je tolik kolik právě je a začínají Srdcovky Zdeňka Junáka“

„Je tolik kolik právě je a začínají Srdcovky Zdeňka Junáka“

Zdeněk Junák a Jiří Kokmotos

věta, kterou můžete slyšet každé všední ráno od 9 hodin na frekvenci 106,5 Českého rozhlasu Brno. V pondělí 22. listopadu mohli občané v kulturním sále Vzdělávacího centra Floriánek, sledovat zájezdní verzi tohoto rozhlasové pořadu, nazvanou Srdcovky na cestách, živě. Výrazná herecká osobnost Zdeněk Junák navštívil Vranovice spolu se šéfredaktorem Českého rozhlasu Brno Jiřím Kokmotosem. Přes 80 návštěvníků, kteří zavítali do Vzdělávacího centra Floriánek se bavili humornými historkami z oblíbeného seriálu Četnické humoresky, kde Zdeněk Junák hrál jednu z hlavních rolí, ale také se zaujetím poslouchali vyprávění o dalších filmových rolích, proložené humornými příhodami z rozhlasového vysílání.
„Moc se mi líbil v brněnských pohádkách, ale poručík Ambrož byl nepřekonatelný“, nechala se slyšet jedna z návštěvnic.
V průběhu večera nezůstalo jen u veselého vyprávění. Zdeněk si sebou přivezl i svůj oblíbený nástroj, kytaru, a zaznělo několik melodií z pořadu o Vladimíru Vysockém.
Uherskohradišťský rodák Zdeněk Junák je téměř 30 let členem souboru Městského divadla v Brně, kde za dobu svého působení ztvárnil téměř osm desítek postav nejen v činohře, ale i muzikále. Před tím, až do roku 1992 byl členem Mahenova divadla – činohry Státního později Národního divadla Brno. Tam nastoupil v roce 1975 po ročním angažmá v Divadle pracujících v tehdejším Gottwaldově, které bylo jeho prvním místem po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v roce 1970. Neméně zajímavá je ale i jeho filmografie. V průběhu let se divákům představil více než ve stovce filmových rolí, a to nejen v brněnském televizním studiu, ale i v české televizi a českém filmu i československém filmu.

Dana Kvapilová