narozen: 11. 10. 1916 | zemřel: 29. 12. 1982
Narodil se 11.10.1916 v Křepicích jako druhorozený syn Václava a Cecílie Strouhalových.
Po svém otci zdědil velkou lásku k hudbě. Od útlého mládí hrál na trumpetu, harmoniku a další hudební nástroje. Po vychození obecné školy se přestěhoval ke své tetě Anastázii Šťastné do Vranovic a chodil zde do měšťanské školy. Od 13 let hrál se svým otcem v jeho kapele a už tehdy věděl, že se chce věnovat hudbě profesionálně.
V roce 1931 nastoupil na konzervatoř v Brně, kde studoval trumpetu a klavír. Již během studia hrál v orchestru Reduta Brno jako 1. trumpetista. Studium ukončil v roce 1937 maturitou, což bylo tehdy nejvyšší vzdělání. Na vojnu narukoval do důstojnické školy v hodnosti poručíka do Znojma.Po Mnichovu předával kasárna a stěhoval se do kasáren do Židenic. Do civilu odcházel v hodnosti kapitána. Do uzavření divadel hrál v brněnské Redutě a poté byl totálně nasazen do továrny na výrobu letadel v Bučovicích. Zde zůstal až do konce války.
Po osvobození v roce 1945 byl přijat do orchestru nově budované Janáčkovy opery v Brně jako první trumpetista a setrval zde až do důchodu. V té době se zúčastňoval odstraňování válečných škod ve Vranovicích a současně pozvedl kulturní život v obci pořádáním hudebních a společenských akcí. V roce 1945 se oženil se Zdenkou Hrozínkovou a odstěhoval se do Brna, přesto zůstával Vranovicím věrný. Aktivně se tu angažoval v kultuře a staral se o svůj vinohrad.
Po složení dirigentských zkoušek založil malý dechový soubor s názvem Strouhalova dechová sedmička. S tím pravidelně nahrával v Československém rozhlase Brno vlastní úpravy starých písní neznámých autorů. Pro potřeby souboru také sám skládal. Jeho Křepická polka je dodnes hraná jako zkušební skladba pro přehrávky kapel. Zaměřil se na slovácké písně a pozvedl dechovou a lidovou hudbu. Kromě rozhlasu natáčel i pro Českou televizi Brno pořad Všichni se ptají, komu to hrají. V roce 1955 byla Strouhalova sedmička vybrána Pragokoncertem na reprezentaci republiky do Moskvy v rámci Národohospodářské výstavy. Strávili tu šest týdnů a šířili tak slávu české dechovky v zahraničí. Kapela reprezentoval i město Brno na výstavě v Berlíně, ve Vídni a dalších městech. V západním světě jsou dodnes jeho skladby oblíbené. Současně stále hrál v orchestru Janáčkovy opery a s ním hrál po světě skladby Leoše Janáčka.
Ze Strouhalovy sedmičky vzešel i vynikající trumpetista Jan Slabák, který se v roce 1974 osamostatnil a založil známou Moravanku a Dominika Strouhala požádal o úpravy a instrumentaci skladeb pro 13 nástrojů. On pochopitelně rád vyhověl, protože už v té době pomáhal i jiným začínajícím souborům. Do důchodu z Janáčkovy opery odešel v roce 1976. Hudbě se věnoval i nadále, coby porotce, organizátor a nezanedbával ani vlastní hudební tvorbu. V Supraphonu, později Pantonu nahrával své skladby na gramofonové desky, nejprve se svým souborem, později s Moravankou. Do dnešní doby se vydávají ve vydavatelství Multisonic, jím upravené skladby.
V roce 1980 byl jmenován čestným občanem obce Křepice.
Měl tři děti a čtyři vnoučata a své rodině se velmi věnoval. Zemřel náhle uprostřed tvůrčí práce 29.12. 1982 ve věku 66 let.
Dcery Jarmila Havlasová a Zdeňka Strouhalová.
Kromě pamětní desky k výročí 750 let obce Vranovice byla při oslavách v srpnu 2007 odhalena také pamětní deska významnému občanovi Dominiku Strouhalovi. Samotného odhalení se ujal kapelník Moravanky Jan Slabák, který začínal svou kariéru právě ve Strouhalově Sedmičce.Foto: Dagmar Humpolíková