Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2023 > Rozsvícení vánočního stromu: Slavnostní okamžik plný radosti a naděje

Rozsvícení vánočního stromu: Slavnostní okamžik plný radosti a naděje

20231203 170631 2

Vranovické rozsvícení vánočního stromu spojené s vánočním jarmarkem je každoroční významnou vranovickou událostí spojenou s nadcházejícím adventním časem. A v letošním roce měla tato předvánoční událost i ten správný zimní ráz. Sněhová nadílka spolu s mrazivými teplotami vytvořila celému dni i nádhernou vánoční atmosféru.
V brzkých dopoledních hodinách začali prodejci na Masarykově ulici rozbalovat své stánky a chystat prodejní sortiment, aby v poledne mohl jarmark přivítat první návštěvníky. Ti se do ulice začali trousit již před polednem a okukovali nabízené zboží. Do druhé hodiny, kdy měl začít oficiální program, jehož vyvrcholením je rozsvícení vranovického vánočního stromu, zbývalo ještě hodně času, ale ulice se postupně plnila. Lidé postávali u stánků, ochutnávali tradiční zimní sortiment teplých nápojů a využívali možnosti setkat se, popovídat si a strávit příjemný předvánoční čas s přáteli, sousedy i širší rodinou. Všichni ovšem byli v netrpělivém očekávání začátku kulturního programu. Ten totiž bývá jedním z největších lákadel, proč jarmark a rozsvícení navštěvuje velký počet vranovických občanů. V programu totiž vystupují vranovické děti a nejinak tomu bylo i letos. Ať už spolu s mateřskou školou, základní školou či základní uměleckou školou, pěveckým uskupením Sboreček nebo tanečními skupinami Crazy a Čtyřlístek, předvedly děti nadšenému publiku krásná, kreativní a upřímně dětská vystoupení.
A poté, co se ručička věžních hodin vranovického kostela přiblížila k páté hodině, snažili se všichni přítomní zajistit si dobré místo s výhledem na největší vranovický jehličnatý strom, který se každoročně stává stromem vánočním, v očekávání slavnostního rozsvícení.
Na pódium přišli pozdravit vranovické občany a pronést vánoční poselství farář obce Jaroslav Jurka a místostarosta obce Roman Svora. Pan farář lidem připomněl duchovní rozměr Vánoc a upozornil, že i ve světě plném spěchu si můžeme najít čas, abychom se spojili s ostatními, oslavili a sdíleli radost a lásku.
Pan místostarosta omluvil paní starostku, která se z důvodu nemoci nemohla rozsvícení zúčastnit a popřál všem přítomným k nadcházejícímu adventu a vánočním svátkům:
„Sešli jsme se dnes večer na tomto místě, abychom společně zahájili svátky adventu a Vánoc, které patří mezi nejkrásnější svátky v roce. Je to čas plný radosti, míru, očekávání a vzájemného porozumění. Čas, ve kterém bychom měli v dnešní hektické době zmírnit naše denní aktivity, udělat si takovou zastávku a pokusit se v ní rozjímat a soustředit se na to nejdůležitější v našich životech, na naše blízké, rodinu a přátele.“
A pak už pan místostarosta vyzval všechny přítomné a zejména děti, aby mu pomohly s odpočtem posledních sekund do rozsvícení vánočního stromu, který se s vyslovením poslední slabiky rozzářil do mrazivé tmy. Poté zazpívala žákyně základní umělecké školy vánoční píseň.
A zatímco si lidé ještě vychutnávali krásu zářícího stromečku a poslouchali doznívající vánoční píseň, na pódiu se začala připravovat bluegrassová skupina Poutníci, která svými „country Vánocemi“ završila tyto slavnostní chvíle, jež nám daly příležitost se zastavit a ocenit krásu přicházejících vánočních svátků a vzájemného porozumění.

 

20231203 170631 2
20231203 170631 2

20231203 141012

20231203 140232

20231203 141014

20231203 174119

20231203 174409