Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2022 > Obec ochránila vaše finance

Obec ochránila vaše finance

Obec ochránila vaše finance

V reakci na ukrajinský konflikt došlo k uzavření poboček banky Sberbank, i zastavení karetních transakcí. Sberbank CZ vlastní, přes rakouskou Sberbank Europe, ruská státní Sberbank, která se stala terčem sankcí.
Na základě okamžité reakce na vývoj situace banky se podařilo ochránit peníze z obecního rozpočtu. Starosta obce nechal již minulý čtvrtek převést 22 milionů z účtu Sberbank, kde mají Vranovice bankovní účet, do České spořitelny.
Na rozdíl od některých velkých měst a krajů, kterým hrozí kvůli pádu Sberbank obrovské ztráty, se finance Vranovic podařilo ochránit. Česká národní banka zahájila v těchto dnech odebrání licence bance Sberbank a pozastavila vklady.
Obec ale ještě stále má u této banky úvěr a je nutné zajistit krytí splátek tohoto úvěru. Proto zatím nebyly běžné platby přesměrovány na nový účet, pouze se na několik dnů, do vyřešení situace, pozastavil činnost platební terminál na Obecním úřadě. Jakmile bude situace ohledně splátek úvěru vyřešena bude prostřednictvím webových stránek obce a dalších komunikačních kanálů sděleno občanům nové číslo účtu pro zasílání poplatků.
Situace se stále vyvíjí a občany budeme pravidelně průběžně o situaci informovat na webových stránkách obce.

-kvap-