Devět párů nových krojů obléknou vranovičtí stárci už o letošních srpnových hodech. Přesně podle odborné rekonstrukce slavnostní formy lidového kroje. Avšak v několika barevných variantách.
Doposud vlastnila obec jediný vzorový pár. Ušitím dalších krojů budou Vranovice vlastnit ojedinělou kolekci původní varianty, která do obce patří a etnograficky přísluší do oblasti jižního Brněnska. Stejně jako tam patří sousední Ivaň a Přibice. Právě tyto dvě obce se budou finančně podílet na realizaci.
Obec Ivaň přispěje částkou 100.000 Kč, významnou částkou přispěla i společnost Scolarest, která ve Vranovicích provozuje školní restauraci. Finanční podporu ve výši 44.000 Kč se také podařilo získat z dotačního programu Jihomoravského kraje.
Po letech hledání finančních prostředků na ušití krojů se podařilo výše uvedenými způsoby zajistit kompletní finanční krytí na ušití původní podoby krojů. Žádné náhražky z jiné oblasti, ale autentičnost.
Hlavním cílem je podpořit zájemce o autentickou podobu tradiční lidové kultury ve Vranovicích. Mimo Vranovických, si však kroj budou moci zapůjčit na své tradiční lidové slavnosti jednotlivci i okolní obce, které při svých akcích chtějí zachovat sounáležitost s historickou tradicí odívání v oblasti Podbrněnska, do které svou etnografickou polohou patří.
Zárukou dodržení původních motivů a střihu je restaurátorka Yveta Petrásková, která ušila původní rekonstrukci kroje pro Vranovice a nyní se zhostila i realizace devíti nových párů. Průběh prací bude i tentokrát konzultovat s autorkami rekonstrukce s doktorkou Soňou Nezhodovou, ředitelkou hustopečského muzea a etnografkou Šárkou Prokešovou. Zajímavostí je, že speciální textilní materiál na kroje jako například brokáty, jezdí Yveta Petrásková vybírat do Rakouska.
První vzorový pár ženského a mužského kroje byl představen veřejnosti v obřadní síni obecního úřadu v listopadu roku 2010. Jeho ušití předcházely dva roky bádání v archívech Moravského zemského muzea v Brně i v rodinných archívech obyvatelů Vranovic. Následovaly skici, tvorba střihu a pak hledání textilního materiálu. Prošlapávání cesty k historickým kořenům trvalo déle, ale bylo důsledné. Nyní se můžeme těšit na třetí srpnový víkend. Ty letošní hody 2014 budou totiž díky krojům mimořádnou událostí.
Dagmar Sedláčková
Foto: Dagmar Sedláčková
Dámská varianta vranovického kroje Pánská varianta vranovického kroje