Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2022 > 2022 – rok oslav 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela

2022 – rok oslav 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela

2022 – rok oslav 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela

Johann Gregor Mendel tzv. otec genetiky (1822 – 1884). Narodil se v Hynčicích ve Slezsku, v Brně působil od svých jednadvaceti let až do smrti. Prováděl zde pokusy s hybridy rostlin a publikoval jejich výsledky, které se staly základem genetiky.

Jihomoravský kraj si společně s SVČ Lužánky připravily hry s tímto tématem spjaté.

První hra je nazvaná Šifra pana Mendela. Pokud máte detektiva v genech? můžete pomoct pátrat po ztraceném manuskriptu a můžete vyhrát sladkou odměnu. Jde o šifrovací hru do mobilu pro dospělé a děti 10+ s doprovodem. Jedná se o 8 stanovišť s úkoly v aplikaci GEOFUN v necelé tří kilometrové trase v ulicích města Brna. Hru si můžete stáhnout na http://gr.geofun.cz/605 nebo ze stránky http://geofun.cz/sifra-pana-mendela.

Druhá hra S Mendelem za pokladem. Radost z objevování a luštění si užije celá rodina. Trasa je sjízdná i s kočárky, jen někde bude nutné objet schody. Hru můžete absolvovat kdykoli až do 31. prosince 2022. Stanoviště lze projít na přeskáčku a rébusy vyřešit najednou, nebo si je rozdělit na víc procházek. Průvodcem vám bude Mendelova příručka, kterou si zdarma stáhněte a na cestu vytiskněte. S sebou si vezměte tužku.
Stáhnout si ji můžete zde https://mendel.luzanky.cz/.

V dubnu se také otevřela Mendelova stezka Brnem. Stezku tvoří 16 informačních panelů, instalovaných v místech spojených s Mendelovým životem. První zastavení se nachází na Biskupském dvoře, kde měla sídlo Hospodářská společnost, jejímž byl Mendel členem a funkcionářem. V roce 1865 zde poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin. Další zastavení stezky často představují známá místa v nových souvislostech. Mnohé návštěvníky udiví, že dnešní divadelní budova Reduty sloužila v 19. století jako prostor pro výstavy květin, ovoce a zeleniny, kterých se Mendel účastnil jako hodnotitel. Překvapující může být i skutečnost, že studiem zemědělství, ovocnářství a vinařství se mladý Mendel zabýval na Filozofickém studijním ústavu u Minoritů. S výukou přírodovědy pak po úspěšném absolvování studia vypomáhal v budově Technického studijního ústavu (dnešní FF MU, Komenského náměstí 2). V postavení ředitele Hypotéční banky Markrabství moravského docházel do budovy dnešní České národní banky a také pravidelně navštěvoval zasedání v Zemském dvoře (dnešní Ústavní soud). Opomenout nelze ani Mendelovo kněžské působení. Svoji první mši sloužil v kostele sv. Michala a duchovní péči vykonával také v Nemocnici sv. Anny. Život Mendela je nerozlučně spjat s augustiniánským klášterem, kde působil od svého příchodu do Brna a v jehož zahradách prováděl pokusy a pozorování. U posledního, sedmnáctého zastavení stezky se nenachází žádný informační panel. Jedná se o místo posledního odpočinutí J. G. Mendela, augustiniánskou hrobku na brněnském centrálním hřbitově. Mendel zemřel 6. ledna 1884. Stezka představuje rozsah Mendelova působení a aktivit v Brně a zároveň osobitým způsobem přibližuje podobu života města v 19. století.

Mapku a veškeré informace najdete na tomto odkaze http://www.mzm.cz/mendelovastezka.

A připravují se další akce k tomuto výročí. Více informací najdete na tomto odkaze https://mendel.brno.cz/.