Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2010 > Ze tříd zmizely sloupy. Bránily ve výhledu

Ze tříd zmizely sloupy. Bránily ve výhledu

(text: Dagmar Humpolíková)

Na schovávanou si už nebudou muset hrát žáci s učiteli na základní škole. Ve dvou třídách na sebe totiž pořádně neviděli kvůli sloupům, které trčely přímo uprostřed učeben. Sloupové vzpěry zajišťovali statiku místností, teď je odstranili řemeslníci. Nahradí je železná konstrukce stropů
Pětatřicet let na sebe učitelé a žáci při výuce vykukovali zpoza dvou velkých sloupů umístěných ve třídách. "Byly trnem v oku každé inspekce, která školu navštívila. Oprávněně argumentovaly tím, že žáci se musí naklánět aby viděli na tabuli a křiví si tak páteř," přiblížil ředitel školy Oldřich Vybíral.
Více než pětadvacet tun betonu museli řemeslníci odstranit z původních stropů dvou místností. Tolik ho tam nalili jejich předchůdci, když v sedmdesátých letech chtěli zpevnit původní dřevěný strop. Ten pamatuje ještě konec devatenáctého století, kdy byla postavena budova tehdejší Národní školy. "Pod tíhou betonové směsi se ale strop začal prohýbat, aby nespadl podepřeli ho stavaři masivními sloupy. Ty komplikovaly život žákům a učitelům až doposud. Po prázdninách už to bude jinak. "Staví se nový strop, který zpevní železné trámy. Sloupy už nebudou potřeba," Objasnil starosta obce Jan Helikar. Právě obec totiž celou rekonstrukci platí. "Podařilo se nám získat tří set tisícovou dotaci od Jihomoravského kraje, dalšího půl milionu musíme doplatit z obecní pokladny. Celá rekonstrukce statiky dvou tříd základní školy vyjde tedy zhruba na osm set tisíc korun," přiblížil starosta. Řemeslníci by měli školu opustit v polovině srpna.