Obec Vranovice > Volný čas > Obecní knihovna > Aktuality z knihovny > Začal Březen – měsíc čtenářů

Začal Březen – měsíc čtenářů

BMC logo

Zimní období je pomalu za námi. S příchodem prvního březnového dne začíná i další ročník celostátní akce Svazu knihovníků a informačních pracovníků BŘEZEN – měsíc čtenářů. Letos jde o sedmý ročník. V centru pozornosti je po celý měsíc čtenář a čtení.

Budou vyhodnoceni nejpilnější čtenáři

K této akci se pravidelně připojuje i naše obecní knihovna. V průběhu měsíce března oceníme nejpilnější čtenáře, kdy základním kritériem pro výběr bude počet výpůjček čtenáře za uplynulý rok, jak je vykázán ve výpůjčním systému.

Připomeneme si autory pro děti a mládež

Také letos v březnu navštíví knihovnu žáci základní školy a mateřské školy. Besedy, kterých bude celkem deset, budou zaměřeny k osobě a tvorbě spisovatele a básníka Františka Hrubína, od jehož úmrtí uplynulo právě 1. března 45 let. Dalším spisovatelem pro děti a mládež, kterého si připomeneme, bude Václav Čtvrtek, od jehož úmrtí uplyne 40 let na podzim. Se staršími čtenáři si pak připomeneme spisovatele Eduarda Štorcha, od jehož smrti letos uplyne 60 let.

Každý se může naučit pracovat s on-line databází

Pro čtenáře a zájemce, kteří pracují nebo chtějí pracovat s počítačem, nabízíme po celý měsíc individuální konzultace s praktickými ukazkami na veřejných počítačích v knihovně, jak pracovat s on-line databází knih naší knihovny, se čtenářským kontem a jak si prodloužit nebo zarezervovat knihu prostřednictvím počítače z pohodlí domova.

Po celý měsíc bude platit „čtenářská amnestie“

Noví čtenáři, kteří se v měsíci březnu poprvé zaregistrují, budou osvobozeni od registračního poplatku. Také pro zapomnětlivé čtenáře, kteří přijdou vrátit knihy po ulynutí doby výpůjčky a měli by zaplatit poplatek za pozdní vrácení knihy, bude po celý měsíc platit tzv. „čtenářská amnestie“ a poplatek jim bude odpuštěn.

Novinky doplňují knihovní fond

Knihovní fond jsme letos doplnili o více než 250 nových knižních titulů z výměnného fondu a nakoupili jsme další tři desítky novinek, které se drží na předních příčkách čtenářského zájmu většiny knihkupectví. Přijďte si k nám vybrat svoji knížku!

Josef Horníček