Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2018 > Vzpomínkový akt a oslavy 100. výročí vzniku Československa u rekonstruovaného památníku

Vzpomínkový akt a oslavy 100. výročí vzniku Československa u rekonstruovaného památníku

international 2423854 1920 InPixio1

Obec Vranovice zve veřejnost k slavnostnímu odhalení rekonstruovaného památníku věnovaného obětem I. a II. světové války. Odhalení se uskuteční ve čtvrtek 27. září v 18 hodin, v předvečer Dne České státnosti, u kostela Navštívení Panny Marie na Hlavní ulici.

Památník obětem obou světových válek se skládá ze třech různých pomníků. Pomník padlým vranovickým mužům na frontových bojištích 1. světové války je dílem kamenického mistra Dvořáka z Břeclavi a byl slavnostně odhalen v roce 1926. Druhý pomník patří přibickému rodákovi žijícímu ve Vranovicích a později příslušníku britského Královského letectva, pilotu Janu Jankovi, který zahynul v roce 1942 v Suffolku. Třetí pomník je vzpomínkou na bratry Čermákovi, kteří byli za druhé světové války členy odbojové skupiny a zahynuli v roce 1945 na následky věznění v koncentračních táborech.

Všechny pomníky byly zrestaurovány a doplnily se i některé fotografie, které se dohledaly v archivech vranovických obyvatel. Kolem pomníku obec vybudovala nový chodník a vyměnila oplocení.

„Rekonstrukcí památníku a jeho slavnostním odhalením chceme vzpomenout oběť hrdinů naší obce, kteří padli ve dvou světových válkách, a to symbolicky právě v roce 100. výročí vzniku samostatného Československa“ uvedl starosta obce Jan Helikar

Kvapilová Dana