Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Výstraha ČHMÚ – vysoké teploty a bouřky

Výstraha ČHMÚ – vysoké teploty a bouřky

VÝSTRAHA ČHMÚ – vysoké teploty a bouřky

Tato výstraha upřesňuje výstrahu č. 64 z neděle 21. srpna 2011 a doplňuje o předpověď pravděpodobného výskytu silných bouřek.
Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu. Z pátku na sobotu počasí u nás začne od západu ovlivňovat studená fronta.

Až do pátku budou dosahovat nejvyšší denní teploty vzduchu 30 až 34 st. C, zejména v pátek místy až 36 st. C.

Až do pátku se budou vyskytovat ojedinělé bouřky, jen lokálně doprovázené přivalovými srážkami, kroupami a nárazy větru. Větší pravděpodobnost silných bouřek bude v Čechách.

Během pátku a v sobotu ovlivní počasí u nás studená fronta, na které se vyskytnou již na většině území ČR přeháňky a bouřky, místy i silné. Vývoj počasí budeme dále upřesňovat.

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu doporučujeme:

  • Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
  • Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
  • Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých.
  • Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
  • Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
  • Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Doporučení ke zmírnění následků bouřek:

  • Přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů apod.
  • Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

 

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha/