Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Vranovičtí upřednostnili Babiše a KDU-ČSL

Vranovičtí upřednostnili Babiše a KDU-ČSL

volby2013

Ve Vranovicích byla volební účast ve srovnání s republikovou účastí o málo nižší. K urnám přišlo 55,80% voličů tedy 972 z celkových 1742. Platných hlasů bylo nakonec 970.

Na rozdíl od celorepublikových výsledků dostalo ve Vranovicích nejvyšší počet hlasů hnutí Andreje Babiše ANO 2011. Teprve na druhém místě se oproti celostátním výsledkům umístila ČSSD. KSČM je ve Vranovicích, stejně jako v republikových výsledcích, na třetím místě. Jiné pořadí vyplynulo z volby vranovických voličů pro ostatní strany.  KDU-ČSL skončila v republice poslední, ale ve Vranovicích přeskočila tři strany a zaujala čtvrté místo na žebříčku domácích voličů. Za ní se umístila TOP 09, následně ODS a úspěšnou sedmičku zvolených stran uzavírá Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Srovnávací tabulka výsledků voleb v ČR, JMK a ve Vranovicích:

Kroužkování příliš netáhlo. Rekordmanem je Sobotka

Vranovičtí voliči kroužkovali jednotlivé kandidáty, ale nijak výrazně. Preferenční hlasy dávali dlouhodobě známým lídrům jako například Bohuslavu Sobotkovi nebo regionálním kandidátům.
Vranovickým rekordmanem se stal právě Bohuslav Sobotka z ČSSD, kterého domácí voliči poslali na přední pozici celkem 24x. S rozdílem pouhého jednoho hlasu tak za sebou nechal stranického kolegu jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Hned za nimi se v preferencích umístil Rostislav Vyzula z hnutí ANO 2011, Petr Fiala z ODS a Jiří Mihola z KDU-ČSL. Zajímavostí je 8 preferencí starosty blízkých Pasohlávek, který kandidoval jako trojka na kandidátce Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamury. Strana skončila jako poslední.

Tabulka pořadí kandidátů podle preferencí vranovických voličů:

Pořadí Jméno strana Počet preferencí
1. Bohuslav Sobotka ČSSD 24
2. Rostislav Vyzula ANO 2011 18
3. Jiří Mihola KDU-ČSL 15
4. Petr Fiala ODS 15
5. Miroslav Grebeníček KSČM 9
6. Tomáš Ingr Úsvit T. Okamury 8
7. Rom Kostřica TOP 09 5

Celostátní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Výsledky mimořádných voleb do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR přinesly vítězství levicové ČSSD. Hlasovalo pro ni více než milion voličů, to je zhruba pětina z celé republiky. Volební účast dosahovala k 60%.
Poprvé usednou do sněmovny také politici z hnutí ANO 2011, kterému dali voliči druhý nejvyšší počet svých hlasů. Třetí místo obsadila KSČM, čtvrté TOP 09, pátá je ODS. Šesté pořadí patří další nové straně zvané Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury. A do sněmovny se po odmlce opět dostala tradiční strana KDU-ČSL. Křesťanští demokraté jsou poslední ze sedmi politických uskupení, které překročily 5% hranici k účasti v Poslanecké sněmovně.

Zpracovala: Dagmar Humpolíková

Zdroj: www.volby.cz / www.aktualne.cz

Čtěte také: Jak jsme hlasovali ve Vranovicích