Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2010 > Vranovický košt byl rekordní, i s politiky

Vranovický košt byl rekordní, i s politiky

Text a foto: Dagmar Humpolíková
Rekordní návštěvnost zaznamenali vranovičtí vinaři na letošním 41. koštu vín. Do sportovní haly přišlo v sobotu ochutnat víno místních i přespolních vinařů přes sedm set lidí.
„Takovou účast jsme ještě nikdy neměli. V loni přišlo na košt kolem šesti set lidí, letos je to ještě o stovku víc,” pochvaloval si předseda pořádajícího spolku vranovických vinařů Drahomír Dofek. Byl rád, že Vranovice obstály v silné konkurenci. V sobotu se totiž v regionu pořádala více než desítka podobných koštů.
Vranovičtí posbírali k ochutnávce přes sedm set dvacet vzorků vín, mladých i starších ročníků.
Tituly šampionů výstavy si odnesli čtyři vinaři. Josef Martinec z Pavlova bodoval se svým Veltlínským zeleným 2009 v kategorii bílých mladých vín. Nejlepší mladé červené víno měl vinař Purmenský ze Žabčic s Frankovkou ročníku 2009. Mezi staršími ročníky kraloval Jaroslav Strouhal z Křepic s Rulandským modrým 2007 a domácí Jiří Košíček s Ryzlinkem rýnským 2008. Ten si současně odnesl i pohár starosty obce Vranovice. Tato cena se uděluje každoročně nejlepšímu domácímu vínu.
Vinaři převzali ceny od netradičních hostů koštu. Předával je Václav Mencl, poslanec parlamentu republiky za ODS, sociálně demokratický senátor Jan Hajda a poslanec Jiří Petrů. Zpěvu chtivým vinařům notovala cimbálová muzika Katrán z Velkých Bílovic. Večer ji vystřídala dechová hudba Moraváci, která rozproudila taneční zábavu.
Lákavá byla i tombola, kterou vinaři připravili. Tradičně nechyběl například poukaz na pobyt v Lázních Lednice, který šťastnému výherci darovala obec Vranovice ani hodinky od starosty s věnováním. Hlavním sortimentem tomboly však byly demižony, nerezové nádoby na víno, zátkovačky či zahradnické nůžky.

Další ocenění:
Kolekce pěti nejlepších vín: v kategorii mladé víno ročníku 2009 zvítězil Lubomír Celnar z Vranovic s celkovým průměrem 19,0 bodů. V kategorii starších ročníků zvítězil Josef Dofek s průměrem 18,88 bodů.