Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2010 > Vranovické jaro: pivo, guláš, zábava

Vranovické jaro: pivo, guláš, zábava

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)

Šest vteřin a dvě setiny, to je čas, za který nejlepší vranovický štamgast vypije půllitr piva. Je jím Petr Biederman, který se utkal v sobotu s dalšími čtyřmi pivaři v pivním sprintu na akci s názvem Vranovické jaro. Pivní soutěže byly novinkou s níž letos pořadatelé z Centra volného času obohatili tradiční jarní slavnosti. Letos se konaly už po šesté.
Přestože držitel nového titulu "Vranovické štamgast" s přehledem překonal pijáky z konkurenčních místních hospod, není se svým výkonem zcela spokojený. "Můj osobní rekord je tři vteřiny na půllitr piva. Jenže jsem dlouho netrénoval. Ale když mě kluci v hospodě viděli jak "jedu", nominovali mě do soutěže," říká Biedermann. Na oficiální český rekord, který činí 2,3 vteřiny, musí ještě pilovat, ale ví jak na to. Nedávno se s kamarádem účastnil podobného rekordu v Pelhřimově, kde šlo o zápis do České knihy rekordů. "Pivo se musí nalívat přímo do hrdla, nesmí se polykat, záklopka prostě musí dolů," odkoukal od rekordmanů Petr.
Pohár s nápisem Štamgast roku 2010 si odnesl nejen domů, druhým putovním pohárem se bude celý rok moct pyšnit jeho oblíbený Sport bar. Pokud hospodští štamgasti příští rok titul neobhájí, poputuje do jiného výčepního zařízení.
Pivní soutěž na Vranovickém jaru se skládala ještě z dalších disciplín. Divácky atraktivní byla exhibice siláků. Publikum nevěřilo svým očím, když plný padesátilitrový sud piva zvedl například domácí Oldřich Halfar nad prsa v lehu na lavici celkem čtyřiadvacetkrát. Je totiž členem vranovického oddílu silového trojboje. "Zvedáme činky kolem 140 kilogramů," objasnil Halfar snadné zacházení s 63 kilogramů těžkou bečkou piva.
Největší nasazení soutěžících bylo znát v další disciplíně, kterou byla pivní štafeta. Tentokrát šlo totiž o cenu nejlákavější. Celý sud piva. Tři pětičlenné týmy sestavili dobrovolníci z řad publika. Jejich úkolem bylo otevřít lahev piva o hranu stolu, běžet s ní na stanoviště, tam pivo přelít do půllitru, vypít a běžet zpátky k týmu. Titul "Vranovické lahváč" vyhrál tým lidí, kteří se mezi sebou ani neznali. Přidal s k nim i cyklista, který projížděl kolem. Nad výhrou se ale radovali všichni. A plánují, že bečku společně příští týden vypijí.
Guláš navařili politici, ale jen muži
Na Vranovickém jaru se soutěžilo i v kuchařském umění. Tentokrát ochutnávači z řad návštěvníků vybírali "Nejlepší předčasně předvolební guláš". Vařili radní a zastupitelé obce – muži. A do úkolu se vložili zodpovědně. "Cibule se musí dát v poměru 1:1 k masu," tvrdil jeden z kuchařů. "Ba ne, to už by byl guláš moc sladký," kontroval druhý. "Já si ani neuvědomuji, jestli ta cibule byla oloupaná," zlehčoval odposlechnutou diskusi starosta Jan Helikar.
Nápad organizátorů zřejmě zaujal i politiky a přijeli se na tu recesi podívat osobně. A předali i ceny vítězům. Keramický hrnec s nápisem Guláš roku předal vítězi Petru Goliášovi poslanec parlamentu Pavel Suchánek. Dalším dvěma vítězům předali malované vařečky starosta Mikulova Rostislav Koštial a starosta Němčiček Petr Slezák. Všichni pánové jsou nejžhavější trojkou na kandidátce ODS do květnových parlamentních voleb.
Vranovické jaro provázel řemeslný jarmark, výtvarné dílny pro děti i kouzelnická vystoupení. Program zpestřily děti ze základní a mateřské školy, country soubor Čtyřlístek, taneční skupina Crazy Girls a řada návštěvníků využila i projížďku po obci v kočárech tažených koňmi. Podvečer oživila domácí kapela Nezpapláš.