Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Vranovické dýňování zakončila cyklojízda

Vranovické dýňování zakončila cyklojízda

P9252122 – kopie

(Text a foto: Petra Holásková)

Opět po roce jste měli možnost zapojit se do dýňové výzdoby naší obce. Druhý ročník Vranovického dýňování byl letos zakončen cyklojízdou Vranovicemi, během které jste mohli spatřit  nejzajímavěji vyřezané dýně, dýňové postavy, sestavy a tvary i největší dýni. Rozhodování o tom, kdo zvítězí v jednotlivých kategoriích nebylo jednoduché, každý si zaslouží pochvalu, byť se zúčastnil třeba jen jednou dýní.

Slavnostní ukončení akce s vyhlášením vítězů proběhlo v sobotu 28. září v místní vinotéce s infocentrem za OÚ. Po cyklistické jízdě Vranovicemi zde návštěvníky čekala ochutnávka dýňových specialit, které pro ně připravily místní šikovné kuchařky paní Dvořáková, Pláteníková, Suchánková a Nevědělová, kterým patří velké poděkování. Děti se mohly zúčastnit vyřezávání dýní, které na závěr společně rozsvítily, na své si přišli i milovníci burčáku.

Nejlepší dýňové kreace byly vybrány ze čtyř kategorií:
Sestavy a tvary
Postavy a jiné objekty
Největší dýně
Řezbářské kreace

Porota vybrala následující vítěze:

1. Mateřská škola Vranovice obhájila své vítězství z loňského ročníku v kategorii sestavy a tvary. Vodník s plným rybníkem dýňových kreací, které vytvořily děti se svými učitelkami, neměl konkurenci. Mezi zdařilá díla však patřila například i sestava ve tvaru draka na Obchodní ulici, dýňové kreace před budovou ZŠ na ulici U Floriánka nebo sestavy na ulicích Školní 357 a Přísnotická 345. Se svou sestavou vítězům také konkurovala tvorba Klubu maminek, která byla vystavena u Domu pro seniory na ulici Náměstíčko.


2. Těžké rozhodování poroty opět nastalo mezi rozsáhlou kompozicí dýňových postav na Ivaňské ulici, tentokrát byly k vidění propracované postavy cyklistů nebo tremp. Výzdoba zde byla promyšlená do nejmenšího detailu. Přímo na zahrádce rostly čerstvé dýně. Nakonec se sousedky a kamarádky Saša Mlčáková a Marcela Pryclová o cenu rozdělily. Pěkná čarodějnice, kterou vytvořili Odvářkovi se usadila u jejich vchodu před domem č. p. 438.


3. Cenu za největší dýni před domem, ale letos také pro velice originální a zajímavou tvorbu, si  zasloužili Korábovi na Obchodní ulici. Obrovská dýně ve tvaru zvířecí hlavy byla i před domem Charvátových, č.p. 55.


4. V řezbářském umění se nejzdatněji projevila rodina Hochmanova z Přibické ulice č. 325. K potěšení kolemjdoucích společně vytvořila krásně vyřezanou housenku.


5. Speciální cenu poroty si za své dílo odnesl pan Kubík. V Uličce u jeho domu v nabouraném automobilu seděla dýňová postava řidiče a pod autem ležel opravář.

To jsou jména letošních vítězů. Ceny v podobě originálních keramických dýní s nápisem Vranovické dýňování 2013 předal starosta obce Ing. Jan Helikar, který také neodešel s prázdnou. Děti si pro něj připravily vyřezané dýně, které mu darovaly jako poděkování za akci a také na ozdobu jeho zahrádky.

Akci pro Vás připravila Obec Vranovice – Centrum volného času ve spolupráci s kulturní komisí.

Poděkování ale zaslouží všichni, kdo se zúčastnili a ti, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli při organizaci. Už teď se těšíme jaká výzdoba nás čeká příští rok.

Fotogalerie: