Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2012 > Vranovice ozdobily dýně

Vranovice ozdobily dýně

dyne

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)
První ročník Vranovického dýňování přinesl především neotřelou výzdobu v místních ulicích. Hráli si velcí i malí a procházka obcí se stala zábavnější. Častým obrázkem byli nadšení cykloturisté, kteří projížděli obcí a zastavovali u rozsáhlejších dýňových výtvorů, aby si je prohlédli zblízka.

Nejlepší dýňové kreace byly vybrány ze čtyř kategorií:
Sestavy a tvary
Postavy a jiné objekty
Největší dýně
Řezbářské kreace

Porota vybrala následující vítěze:

  1. Mateřská škola Vranovice si vedla nejlépe v první kategorii sestavy a tvary. Stonožka a další objekty, které vytvořily děti se svými učitelkami neměli konkurenci. Mezi zdařilá dílka však patřila například sestava Lenky Korábové před domem č. 263 na Obchodní ulici nebo na Přibické ulici č. 689 u Kotačků.
  2. Těžké rozhodování poroty nastalo mezi rozsáhlou kompozicí dýňových postav na Ivaňské ulici č. 589 a 590. Burčákové opojení a Dýňové Vánoce nakonec dostaly cenu dohromady neboť porota usoudila, že obě sousedky a kamarádky Saša Mlčáková a Marcela Pryclová vytvořily díla společně. Zdařilá postava se rozseděla i na schodišti u Celnarů na Nádražní ulici, na Ivaňské č. 366 si rovnou lehla na postel.
  3. Cenu za největší dýni si bez diskuse zasloužili Hochmanovi z Přibické ulice č. 130, dokonce ji obdařili velmi pěkným obličejem.
  4. V řezbářském umění se nejzdatněji projevila rodina Nečasova z Přibické ulice č. 325. K potěšení kolemjdoucích společně vytvořila princeznovský hrad i kočár s pracovním názvem Popelka.

Známe už jména letošních vítězů. Ceny v podobě originálních keramických dýní s nápisem Vranovické dýňování 2012 jim byly předány 29.9.2012 starostou obce Janem Helikarem na akci Ukončení cyklistické sezóny na trase Brno – Vídeň.
Poděkování ale zaslouží všichni, kdo se zúčastnili. Byť jen jednotlivou dýní. Vcelku totiž působí výzdoba jako jedno velké dílo.
Letos jsme si hrátky s dýněmi vyzkoušeli, na příští rok se můžeme připravit důkladněji. Nezapomeňte proto na jaře nakoupit dýňová semínka aby bylo dostatek materiálu na tvoření.

Sestavy a tvary – MŠ Vranovice – Stonožka

Postavy a jiné objekty – Saša Mlčáková – Burčákové opojení – Ivaňská ulice

Marcela Pryclová – Burčákové opojení – Ivaňská ulice

Marcela Pryclová – Dýňové Vánoce

Největší dýně – Martin Hochman, Přibická ulice

Řezbářské umění – Nečasovi – Přibická ulice – Popelka

Celnarovi – Nádražní ulice

Korábovi – Obchodní ulice

Galiovi – Ivaňská ulice

Ivaňská ulice 366

U Hlinku 718

Kotačkovi – Přibická ulice

Přibická 391

Nad Dolinami 755

Nad Dolinami 746

…a mnoho dalších…

Ceny pro vítěze – Originální keramické dýně z dílny Pavola Kovarčíka