Vranovice hodují

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)
Moravskou besedu, verbuňk a neobvyklá sóla si připravili stárci ročníku 1992 na letošní vranovické hody. Jedenáct krojovaných párů však tentokrát netvoří jen místní stárci, vypomáhají i přespolní. Řada domácích šohajů prý totiž dala přednost Velké ceně na Masarykově okruhu v Brně.
Veronika Bezvodová a Radek Nevěděl jsou prvním párem letošních hodů, Lucie Dofková a Adam Křenek jsou druhým oficiálním párem. Právě na jejich bedrech je podle zvyklostí celá organizace hodů. „Pomáhají i ostatní, mezi ty nejaktivnější patří například Zdenka Zlámalová nebo Kristýna Vybíralová. Z kluků musíme pochválit především Dominika Kurku a Jirky Plíška. Postarali se o chlapské věci jako je dovoz a opracování máje, zajištění beček na víno a podobně,” shodují se stárky.
Moravskou besedou začínaly krojované páry večerní sobotní zábavu v sokolovně. Po nedělní hodové mši v kostele se stárci vydali po dědině zvát lidi na hody. V odpoledních hodinách pak došli průvodem v čele s Ištvánky na sokolské hřiště. Na večer měli připravena neobvyklá sóla. Například hasičské, kdy tanečníky obdarovávali sirkou do klopy nebo rákosníčkové, kdy místo vína nalévali do pohárků zelenou. Na takzvané moudré sóĺo vytvořila děvčata na sto padesát papírových smotků s citáty klasiků a obdarovanému tak věnovala duchovní povzbuzení.
Hodové pondělí se vyznačuje uvolněností a recesí. Tančí se bosé sólo, v trenkách i podprsenkové. Kupodivu prý při těchto rozvernostech bývá plný parket tanečníků.