Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2014 > Ušito, nažehleno. Kroje dorazily do Vranovic

Ušito, nažehleno. Kroje dorazily do Vranovic

036 kroje Vranovice DS

Každý je jiný a přece mají stejný charakter. Kombinace barev a vzorů je v mnoha variacích a přesto v jemném souladu. Devět nových párů slavnostního lidového kroje už opustilo Krojovou dílnu restaurátorky Yvety Petráskové a dorazilo do Vranovic. Obyvatelé je poprvé uvidí na tradičních hodech o příštím víkendu od 16. do 18. srpna 2014.

„Jedná se o nejucelenější a nejpropracovanější kolekci základních typů lidového oděvu z oblasti jižního Brněnska, respektive Židlochovicka, kam patří i Vranovice,“ vyjádřila se doktorka Soňa Nezhodová z Hustopečí. Právě pod jejím odborným vedením byla původní podoba znovu vytvořena. Vranovičtí se tak mohou právem pyšnit unikátní kolekcí klasické formy slavnostního oděvu svých předků.

„Obléci takový kroj, to je projev kultury. Je to zcela jiná forma prezentace, než jen bujará zábava,“ srovnává Nezhodová a upřesňuje. „Kroje na Židlochovicku zastihl jejich vrchol v roce 1848, pak vše za své vzaly civilizační vlivy. V případě Vranovic sehrála roli především výstavba železnice a industrializace společnosti v důsledku výstavby cukrovaru. Můžeme však předpokládat, že velkou podobnost s Vranovicemi měly kroje v Přibicích, Ivani a Uherčicích,“ objasnila historii Nezhodová.

První rekonstruovaný vzorový pár vznikl před čtyřmi lety. Tomu předcházely dva roky bádání v archívech a muzeích a pomohly i staré fotografie, či vzácné oděvní kousky, ukryté ve starých skříních vranovických obyvatel. A čtyři roky se sháněly peníze na pořízení větší kolekce.

Podařilo se. Částkou 80 tisíc korun přispěla sousední obec Ivaň, která bude kroje po dohodě také využívat. Významnou částkou přispěla i společnost Scolarest, která ve Vranovicích provozuje školní restauraci. Finanční podporu ve výši 44 tisíc korun poskytl Jihomoravský kraj z dotačního programu Podpora rozvoje v oblasti kultury a památkové péče v roce 2014. Zbývající částku ve výši cca 250 tis korun doplatí obec Vranovice z vlastních prostředků. V ceně je kompletní kolekce součástí kroje, včetně kožených, ručně šitých bot.

Text a foto: Dagmar Sedláčková

001_kroje_Vranovice_DS

036_kroje_Vranovice_DS

029_kroje_Vranovice_DS

031_kroje_Vranovice_DS

014_kroje_Vranovice_DS

 

Čtěte také:

Nové kroje budou do hodů

Rekonstrukce slavnostní formy lidového kroje – FOTOGALERIE

Prezentace rekonstrukce kroje na stránkách Městského muzea a galerie Hustopeče

Lidový kroj už se rýsuje (2010)