Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2019 > Uniklo zpravodaji: Malí lyžaři v Němčičkách

Uniklo zpravodaji: Malí lyžaři v Němčičkách

IMG 20181210 111210

Předvánoční atmosféra vrcholí, venku je nad nulou a zvědavé děti ze 4. tříd odjíždějí v pondělí 10.12. autobusem směrem na Hustopeče. Tam ale není jejich cílová stanice, pokračují až do Němčiček, kde na ně čekají skvělí instruktoři lyžování a mírně zasněžený kopec. Při příjezdu převládá u většiny nadšení a toužebné očekávání. Po krátkém rozdělení do skupin již první skupina vyjíždí na vleku nahoru a ostatní statečně nastupují na pás, který je vyveze na malý kopeček. Čeká je první sjezd dolů. Ten však většinou skončil různými pády na zem.

„Kdo se naučí lyžovat v Němčičkách, sjede již každý kopec v Evropě.“ To jsou slova instruktora Oty, kterými nás povzbuzoval, když jsme sbírali děti ze zmrzlého povrchu. Po svačině dochází k velkým změnám. Stále více malých lyžařů získává na lyžích pevnější postoj a jistotu. Při odjezdu domů bylo na všech vidět obrovské nadšení, již se nemohli dočkat dalšího dne. Nám učitelům kazila radost jedna zlomená ruka. Naštěstí to byl první a poslední úraz za celý týden. I toto se však při sportu stává.

Lyžařský výcvik trval celkem 5 dní. Každý den byl na všech dětech vidět obrovský pokrok! Ve čtvrtek již všichni statečně vyjeli na vleku úplně nahoru a s pomocí instruktorů sjeli celou sjezdovku dolů. V jejich pohledech i slovech bylo mnoho nadšení z dosaženého cíle.

Tak jak vše na světě někdy končí, končil i náš bezva týden. Přišel poslední den našeho zápolení s lyžemi. V pátek ráno jsme již z autobusu viděli po celé sjezdovce vytyčenou dráhu na závod ve slalomu. Trošku jsem zapochybovala, zda takový těžký sjezd mohou děti zvládnout. Výhodu samozřejmě měli sjezdaři z 1. a 2. skupiny, kteří již lyžovali v předešlých letech. Tito se také podělili v soupeření o umístění na prvních místech a byli odměněni medailí. Že však tuto dráhu dokáže sjet i 8 žáků, kteří na lyžích stáli v pondělí poprvé, to bylo pro všechny velkým překvapením! Spokojenost byla vidět i u rodičů, kteří přijeli svoje ratolesti ve sjezdu povzbudit!

1. místo obsadili Michal Frohlich a Barča Halfarová, 2. místo patřilo Tomáši Brychtovi a Julince Nohelové a z 3. místa se radoval Patrik Mikloš a jeho sestra Terezka.

Celý kurz jsme zakončili slavnostním vyhlášením nejrychlejších lyžařů, kterého se zúčastnil náš pan ředitel Jiří Sliacky. Přijel se na svoje nové svěřence také podívat. Konečnou fotografií to ale neskončilo, nadšené děti si vyběhly na sjezdovku a zpět už to bral každý dle svých možností…Podle instruktorů jsme byli jediná skupina, které povolili sjíždět sjezdovku těmito způsoby.

Poděkování patří i panu řidiči autobusu Vranešicovi, který nás každý den do Němčiček vozil, ale také nás na myšlenku lyžování školáků navedl.

 

Mgr. Petra Stejskalová

 

IMG_20181210_111210

received_593845074387810

received_1928461323941127

received_1357124624430851