Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > U Skautů se malovaly kraslice

U Skautů se malovaly kraslice

(Text a foto: Michal Rapco ml.)
Namalovat si vajíčko a odnést si ho domů – tak by se dal stručně shrnout obsah akce pro veřejnost, kterou pořádali skauti z Vranovic v neděli 17. dubna 2011 ve své klubovně.
Ne každý dnes již doma maluje kraslice pro velikonoční koledníky. Mnohem jednodušší je vajíčka uvařit v obarvené vodě. Pak ale staré techniky malování upadávají do zapomnění a dnešní děti je vůbec neznají.

Proto si děti a jejich rodiče, kteří na malování přišli, mohli vyzkoušet například techniku malování voskem. Z modernějších postupů zdobení byla zastoupena například technika decoupage (ubrousková technika), kdy je vajíčko zdobeno pomocí motivů vystřižených z papírových ubrousků.

Protože ovšem ne každý je umělec a někomu se prostě nepodaří vajíčko nazdobit voskem nebo ubrousky, byly pro zdobení vajíček k dispozici také fixy nebo spreje, aby si každý mohl donést domů vlastní originální výtvor.

Akci pořádal 2. skautský oddíl Jaguáři Vranovice, který v obci působí již 20 let a má více než 30 členů všech věkových kategorií.