Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2012 > U Hlinku zasahovali hasiči

U Hlinku zasahovali hasiči

hori

(Text a foto: Dagmar Humpolíková, Martin Hajda)
Čtyři jednotky hasičů zasahovali v sobotu podvečer při likvidaci požáru trávy a keřů v lokalitě pod Vinohrádky. Podle hasičů a svědků se oheň pravděpodobně rozhořel od převrženého barelu v němž někdo spaloval klestí. Během krátké doby oheň vypálil na 500 metrů čtverečních porostu. Incident se obešel bez zranění.
Oheň první zpozorovali obyvatelé ulice U Hlinku a zavolali hasiče. Rychle se šířil směrem k obydlené ulici a také k blízkému lesu. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo asi po tři čtvrtě hodině uhasit.
Velitel zásahu nprap. Roman Kňourek upozornil na přísný zákaz rozdělávání ohně, který už ve čtvrtek vydal hejtman Jihomoravského kraje. „Nesmí se provádět vypalování porostů a zakládat otevřené ohně na volných prostranstvích a v blízkosti lesa. Zákaz platí z důvodu zvýšeného nebezpečí požárů důsledkem dlouhodobého sucha,” uvedl.
Za porušení zákazu hrozí u fyzických osob pokuty za přestupek podle zákona o požární ochraně i dalších předpisů (včetně zákona o přestupcích), u právnických a podnikajících fyzických osob pak také postih za správní delikt. Pokuta může činit až 25 tisíc korun.
Zásahu u Hlinku se účastnili požární sbory z Pohořelic a Židlochovic a dobrovolné sbory z Vranovic a Přísnotic. K požáru vyjeli v 16:54 h a zlikvidovali ho v 17:34 h.
Během soboty vyjížděli jihomoravští hasiči k více než 30 požárům způsobených pálením trávy a klestí. Navzdory zákazu.

V případě zjištění požáru volejte neprodleně na tísňové linky 112 nebo 150

Čtěte také: Mimořádné nařízení v době sucha

 

Spáleniště

Velitel zásahu nprap. Roman Kňourek při psaní protokolu

Domácí hasič Marek Augustin opouští místo požáru jako poslední