Třídíme líp, spoříme víc. Ukázal rok 2016

trideni logo 194x194

Druhý rok třídění odpadu ve Vranovicích přinesl další plusové body. Ušetřilo více domácností, obecní pokladna a oddechuje si i příroda. V roce 2016 jsme v obci vytřídili celkem na 260 tun recyklovatelných surovin a o tyto jsme ponížili neekologický a drahý komunální odpad. Oproti roku 2015 se třídění v loňském roce zvýšilo zhruba o 10 procent.

Ve srovnání s „netříděnými“ lety dosahuje finanční úspora k půlmilionové částce. Díky tomu se už devátým rokem drží poplatky za svoz odpadu v obci na stabilní částce 450,- Kč za obyvatele. Mnozí ale platí ještě méně. Oproti loňskému roku totiž také významně stoupl počet lidí, kteří dosáhli na slevu za velké množství vytříděného odpadu. Úlevu 200 korun na poplatcích si v roce 2016 vytřídil téměř trojnásobek lidí a rodin. Celkem 405 osob oproti loňským 150.
„Ve Vranovicích jsme tak společně dokázali vyvrátit stále opakující se tvrzení, že ochrana životního prostředí je pro občany drahá. Výsledky projektu v naší obci však dokazují pravý opak. Ušetří obec, ušetří občan a společně také přinášíme i tu pověstnou kapku do moře, která se nazývá zlepšení životního prostředí,“ zhodnotil starosta Jan Helikar.

  • Unikátní projekt třídění odpadu přímo v domácnostech odstartoval 1. 9. 2014
  • Ostrá verze byla spuštěna v lednu 2015
  • Rok 2016 byl druhým uceleným rokem, který přinesl další pozitivní výsledky
  • Projekt slouží mnoha obcím a městům jako vzorové řešení a inspirace
  • Pro obyvatele je stále otevřený a opozdilci se mohou zapojit kdykoliv přihláškou na OÚ

Více se dozvíte ve Vranovickém zpravodaji č. 1/2017, vychází 3.2.2017.

-hum-