Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Trestná činnost v obci se nevymyká průměru

Trestná činnost v obci se nevymyká průměru

(Text: Dagmar Humpolíková)
Vranovice nepatří mezi nejpoklidnější obce, ale množství trestných činů nijak nevyčnívá ze statistického průměru. Potvrdil to nadporučík Miloš Rouzek vedoucí obvodního oddělení PČR v Pohořelicích, do jehož působnosti Vranovice patří. Zprávu o bezpečnostní situaci za loňský rok podal na posledním jednání zastupitelstva, které se konalo 24. února 2011.
Nejčastěji šetří policisté vloupání do motorových vozidel spojené s krádežemi pohonných hmot méně často se objevuje vloupání do domů. Nejkritičtější lokalitou je tradičně vlakové nádraží. Tam se také v loňském roce stal závažný trestní čin ve formě loupežného přepadení. Šetření bylo předáno kriminální polici Brno-venkov.
Mezi nejčetnější přestupky v obci patří především prohřešky v dopravním provozu a také přestupky proti občanskému soužití. „Mezi ně patří sousedské neshody nebo případy typu padla facka na sále,” zmínil Miloš Rouzek.
Kuriozní případ
O pověstné smůle může hovořit zloděj, který vytrvale odčerpával pohonné hmoty z aut. Při poslední akci, kterou prováděl v Přibicích se benzín vznítil a dokonce samotný pachatel začal hořet. Požár upoutal obyvatele a ti zavolali policii. Usvědčila rozohněného lapku z dalších krádeží hmot.
Měření rychlosti
Často i osmdesátku mají na svém tachometru řidiči projíždějící po hlavním tahu obcí ve směru Velké Němčice – Pohořelice. Policisté z oddělení v Pohořelicích ale nemají k dispozici radar, s nímž by prováděli měření. „Proto jsme v těchto dnech jednali o spolupráci s dálničním oddělením v Mikulově, které přislíbilo častější kontroly měření rychlosti ve Vranovicích,” uvedl Rouzek.
O bezpečnost v obci musí pečovat všichni společně
Účinný boj s kriminalitou podle nadporučíka Rouzka neleží pouze na bedrech obce nebo policie. Obecní možnosti omezují vysoké náklady, například na pořízení bezpečnostních kamer, a policejní hlídky nejsou personálně schopny zajistit nad obcí trvalý dohled. „Velmi pomáhá všímavost občanů k dění ve svém okolí. Kdykoliv mohou zavolat na číslo 158 nebo na obvodní oddělení policie do Pohořelic na číslo 519 424 158 nebo 974 632 791," upozornil policista.
Podle vyjádření vedoucího tohoto oddělení jsou Vranovice hned po Pohořelicích druhým místem plánovaných policejních kontrol.