Starosti starosty

Vranovice breclav znak

Vážení spoluobčané,

naše obec je vnímána, jako velice dobré místo pro rodinný život. O této skutečnosti svědčí zejména neutuchající každodenní zájem o stavební místa pro rodinné domy, i o starší rodinné domy v naší obci. Tato skutečnost je dána, existencí úplné a kvalitní infrastruktury a služeb v obci, ale také velice dobrou dostupností vlakového spojení do krajského města, do Brna.

V letošním roce dochází, po mnoha letech, k výraznějším změnám železničního jízdního řádu linky IDS JMK S3 (Brno – Vranovice – Břeclav). Změny jsou vyvolány vybudováním nové větve železniční dopravy z Hrušovan u Brna do Židlochovic a celkovou přeplněností kapacity železnice v úseku Brno – Břeclav.

První návrhy, které byly představeny společností KORDIS byly ve srovnání se schváleným jízdním řádem daleko horší. A to zejména v době dopravní špičky. Několikeré společné jednání starostů Vranovic, Přísnotic a Žabčic s vedoucím dopravy Jihomoravského kraje Ing. Snovickým a ředitelem společnosti Kordis se podařilo dohodnout to nejlepší, co bylo možné.

Na místo původních návrhů, kde mělo dojít k úbytku spojů mezi Vranovicemi a Brnem v době ranních a odpoledních spojů, dochází k úbytku vlaků v době od 9.40 hod do 14 hod. V této době již nebudou příjezdy a odjezdy vlaků každých 30 min, ale interval je prodloužen na 60 min. Z tohoto důvodu muselo dojít i ke změně jízdních řádů autobusových spojů linky 165 a 530. Změna času odjezdů autobusových linek byla provedena tak, aby odpovídala příjezdu a odjezdu vlaků.

Odjezdy školních spojů konzultovali zástupci KORDISu přímo se Základní školou.

Změna jízdního řádu je platná k datu 15.12.2019.

Zmíněná jednání starostů obcí s vedoucím dopravy Jihomoravského kraje a ředitelem společnosti Kordis nebyla jednoduchá, ale na obou stranách byla velká snaha najít to nejméně špatné řešení. Jako vstřícný krok ze strany JmK a Kordisu je zavedení nových dvou autobusových spojů (jeden ranní a jeden odpolední) mezi naší obcí a Židlochovicemi.

Dosažený kompromis v úpravě vlakového spojení je maximum možného.