Obec Vranovice > Starosti starostky > Starosti starosty

Starosti starosty

Starosti starosty

Vážení spoluobčané,

je to již více než rok, kdy došlo k prvnímu vystoupení stárků v nově rekonstruovaných lidových krojích oblasti jižního Brněnska. Loňské hody byly výjimečné tím, že si zrekonstruované kroje odbyly svoji oficiální premiéru. Stárci se tohoto neobyčejného úkolu zhostili s plnou odpovědností a mladistvou kuráží.

S velkým napětím jsem proto očekával letošní hody. A vystoupení stárků mile předčilo i to nejoptimističtější očekávání. Stárci navázali na úspěšné loňské představení krojů a k tomu přidali své charisma. Loňští i letošní stárci tak dokázali bezstarostnou zábavu povýšit na zážitky spojené se zodpovědností a úctou k tradicím.

Dnešní uspěchaná doba, plná nových technologií, internetu a komunikace prostřednictvím sociálních sítí, často spěje k neosobní a anonymní komunikaci. Často dochází k povrchnímu vnímání našeho okolí a hodnot kolem nás. Tradice jsou často zaměňovány za povrchnost a lidový populismus.

Tradice není to, co si pamatují naši rodiče a prarodiče. Tradice je to, co vzniká mnoho pokolení, tradice je to, co se utváří několik staletí. Tradice je z tohoto pohledu kulturním dědictvím, které se předává z generace na generaci.

Stárci dokázali, že i v dnešní uspěchané době lze propojit zábavu s kulturními tradicemi. A původní lidový kroj se opět stává jistým historickým pojítkem s místem, kam naše obec a její občané patří.

Za to patří všem stárkům velké uznání a poděkování.

Tradice a dlouholeté zvyklosti nejsou jenom kroje, hody, májové zábavy atd. Pro každého z nás mohou mít určité zvyky zcela jinou důležitost. Mezi tradice patří uctění památek, připomenutí významných milníků vývoje naší obce, ale rovněž také „všední vesnické zvyky“. Na tvorbě tradic se podílí mnoho aktivních spolků, ale i jedinců. Patří mezi ně historicky nejvýznamnější TJ SOKOL, SK, Junáci, rybáři, vinaři a další již tradiční spolky a společenské organizace. Určitě se nesmí zapomenout na místní farnost. Patří však mezi ně i zcela dobrovolné a nezištné skupiny, jako jsou v posledních letech nepřehlédnutelné sdružení Vranovických bab, aktivní Klub maminek, Klub důchodců atd. Již předem se omlouvám za to, jestli jsem na některé zapomněl. Výčet však bude vždy neúplný a nespravedlivý, pro každého z nás má každá zvyklost jiný význam.

Všem za to patří velké uznání a poděkování. Všichni společně, ti, kteří jsou vidět, ale zejména ti, kteří vidět nejsou, tím vytváří bohatou historii naší obce. Pro nadcházející generace to je ten nejlepší a nejhodnotnější vzkaz, který pro můžeme společně zanechat.

Ing. Jan Helikar, Váš starosta