Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Školáci navštívili vranovickou knihovnu

Školáci navštívili vranovickou knihovnu

1297066438

Najít určitou knihu na poličce v knihovně, zjistit, o čem se v knize píše, vyhledat na internetu životopisná data o autorovi, vyluštit tajenku nebo namalovat postavu z příběhu – tak takové a jiné úkoly řešili žáci z 1. stupně Základní školy ve Vranovicích při své nedávné návštěvě vranovické knihovny. Ta pro ně uspořádala ve dvou dnech celkem šest knihovnických besed o literatuře.

Zatímco prvňáčci a druháci zkoumali v knihovně hlavně svět pohádek a říkadel pro děti, žáci třetí třídy si připomenuli výtvarný a literární odkaz Josefa Lady. Prohlíželi si jeho knížky s nezaměnitelným malířským rukopisem, povídali si o nich a dokonce na internetu zjišťovali rozsah jeho ilustrátorské a literární tvorby. Žáci 4. třídy si pro změnu oprášili učivo o pověstech a společně si přečetli i místní vranovickou pověst o vlkodlakovi. Toho potom zkoušeli podle své fantazie  též vyobrazit a nutno dodat, že v krátkém čase vznikly pod jejich hbitými prstíky docela povedené črty. Páťáci se seznamovali s doporučenou literaturou a některými spisovateli píšícími pro  děti a mládež. Rovněž si vyzkoušeli způsob, jak si v knihovně najít a vybrat ke čtení vhodnou knihu.

Besedy byly vedeny komunikativní a interaktivní formou. Školáci s knihovnicemi aktivně a se zájmem spolupracovali a dokázali o vybraných knihách přemýšlet, vystihnout jejich obsah a  stručně jej odprezentovat před ostatními. Po zásluze si odnášeli z knihovny i sladké odměny.

Pro vranovické knihovnice pak bylo největší odměnou to, že besedování o literatuře v několika dětech probudilo chuť si některou z nabízených knih doma přečíst. Proto dětem dovolily si knížky v knihovně hned vypůjčit. Jak se říká, kout se má železo, dokud je žhavé.
Yvonne Konečná
Foto: Yveta Lásková