Šachy

1266820211

Oddíl šachu
Předseda oddílu: Pavel Šťastný

První šachy na organizované úrovni se ve Vranovicích hrály v šedesátých letech 20. století a to na ZDŠ. Šachový kroužek mládeže tehdy pracoval pod vedením učitele Josefa Sedláka a v letech 1965 – 1968 vybojovala čtveřice Zdeněk Hochman, Karel Rybecký, Pavel Zajíc a Vítězslav Hochman čtyřikrát titul okresního přeborníka žákovských čtyřčlenných družstev.
Se začínající normalizací byl však Josef Sedlák přeložen do Dolních Věstonic a činnost koružku byla obnovena až v r. 1981. O rok později již zahájil svoji soutěžní činnost i šachový oddíl začleněný v místní TJ Sokol. Ke svému historicky prvnímu zápasu cestovalo pětičlenné družstvo do Velkých Bílovic, kde v sestavě Pavel Šťastný, Miroslav Celnar, Milan Veselý, Kamil Kocmánek a Jana Rujzlová zvítězilo 3,5 : 1,5. Tři posledně jmenovaní hráči byli také prvními členy šachového kroužku, kteří na počátku osmdesátých let zaznamenali úspěchy i v okresním měřítku. V žákovské kategorii se v kroužku téměř po celou dobu jeho existence nepřetržitě vyskytovali talentovaní mladí hráči, kteří z okresních přeborů i vyšších soutěží přiváželi medaile. Úspěchy v osmdesátých a devadesátých letech zaznamenávali Bohumil Dvořák, Hynek Holánek (současný známý majitel vinařské firmy a bývalý starosta sousední obce Ivaň), Pavel Straka, Stanislav Tetur, Rudolf Zouhar, David Ponížil a Rostislav Hladký.
Největší úspěchy vranovického šachu přišly na přelomu století. Silný ročník 1989, jmenovitě Radek Šťastný, dvojčata Jiřina a Helena Hladké, Tomáš Votava, Ondřej Bukovský a Michal Koubek spolu s Tomášem Furchem (roč.88) a Tomášem Sochorem (91) dosáhl v žákovských soutěžích mnoha výborných výsledků. V roce 2004 se Jiřina Hladká stala ve Zlíně mistryní Moravy v kategorii dívek do 15 let. Za největší úspěch vranovického šachu lze však asi považovat současný zisk druhého místa Radka Šťastného a třetího místa Jiřiny Hladké v kategoriích chlapců a dívek do 14 let na mistrovství republiky v Liberci rovněž v r. 2004.


Úspěšné žákovské družstvo z r. 2004: zleva Koubek, Šťastný, J. Hladká, Sochor

Posledním velkým úspěchem vranovického mládežnického šachu bylo 4. místo v celostátním finále přeboru škol v kat. 6.-9. tříd, které se v dubnu 2005 uskutečnilo ve Stráži pod Ralskem.
Družstvo dospělých hrává pravidelně okresní přebor osmičlenných družstev, když třikrát tuto soutěž vyhrálo a hrálo celkem 6 sezón krajský přebor II. třídy.
Důležitá změna v chodu oddílu se stala v r. 1995, kdy do Vranovic přišel Bohumil Veselý a od té doby oddíl částečně sponzoruje a poskytuje mu ve svojí restauraci u nádraží hrací prostory. Prostory sálu (bývalého kina) také několikrát dobře posloužily k uspořádání žákovských šachových turnajů. Nejpočetněji byly obsazeny  turnaje krajského přeboru jednotlivců v letech 2005 a 2009, kterých se shodně zúčastnilo 72 dětí. Poslední změnou v činnosti oddílu bylo sloučení s oddílem v nedalekých Židlochovicích a přechod z Břeclavska do soutěží pořádaných okresním svazem Brno-venkov.

Soupiska ZŠ Vranovice I. stupeň:
Vojtěch Straka
Adéla Rapcová
Jiří Mazuch
Matěj Petráš
Vladimír Kohout

Soupiska družstva OP 2009/2010
Sokol Vranovice A

Radek Šťastný
Bohumil Veselý
Pavel Šťastný
Antonín Továrek
Dušan Kirš
Bedřich Peka
Jan Růžička
Jiří Kubeš
Pavel Jarkovský
Tomáš Furch
Tomáš Straka
Vojtěch Straka
Drahomír Froněk
Marie Tancerová
Jan Zich
Pavel Šuba
Kateřina Tancerová
Martin Jaroš
Josef Dvořák
Petr Pokorný

Hrací místnost. Gymnázium Židlochovice
Kapitán: Antonín Továrek, Krymská 5, Brno, 721461428, tovarek.a.gymnzidlo@centrum.cz
Zástupce kapitána: Pavel Šťastný, U Floriánka 54, 69125 Vranovice, tel.: 732 209 992, pastastnej@tiscali.cz


Žákovský turnaj v sále restaurace U Fialů 17. 1. 2009


Předseda oddílu Pavel Šťastný


Sponzor oddílu Bohumil Veselý


První dvě šachovnice v soutěžích družstev v sezóně 2007/2008.
Zleva: Radek Šťastný 14 bodů z 18 partií, Josef Dirgas 16 bodů z 20 partií