Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2010 > Šachy s ním nikdo hrát nechce, vyhrává

Šachy s ním nikdo hrát nechce, vyhrává

Jedenáctiletý Vojtěch soupeřil s mistry republiky
(Text a foto: Dagmar Humpolíková)
Do šachového kroužku začal chodit už v mateřské škole, neuměl ještě číst ani psát, ale taktizovat na černobílé šachovnici mu nedělalo žádné potíže. Dnes je Vojtovi Strakovi z Vranovic jedenáct let a už si zahrál na mistrovství republiky v rapid šachu. Konalo se v září v Klatovech.
To, že narazil na sílu zkušenějších soupeřů a místo vítězství si domů odvezl jen zkušenosti Vojtovi nevadí. Příště pojede zase, už prý bude vědět jak se připravit.
Má však problém, nemá s kým trénovat. „Kamarádi se mnou moc nechtějí hrát, říkají, že stejně prohrají. Šachový kroužek máme jen jednou týdně, teď přes prázdniny se ale stejně nekonal. Tak už se těším až v listopadu začnou zase soutěžní turnaje, tam si zahraji,” bere Vojta soutěžní klání jako příležitost dát si konečně s někým šachovou partičku. Simulovaná hra na počítači nebo on-line klání je mu také zapovězeno. Jeho domácí počítač nestíhá. „Máme slabé připojení, pořád to padá. A v noci, když už konečně není přetížená síť a dalo by se hrát, musím spát, abych se ráno vzbudil do školy,” vysvětluje. Bez jakéhokoliv náznaku stěžování nebo posmutnělých pohledů. Tak to zkrátka je a Vojtěch jen konstatuje skutečnost. Je v pohodě, usměvavý a příjemně upovídaný.


Šachy ho naučil tatínek a dodnes je mu prý rádcem a doprovodem po turnajích. Šachy ale spolu už moc nehrají. „Taťka pracuje na dráze a bývá teď často v práci. Taky se dal na angličtinu a pořád se učí,” kostatuje Vojta.
Rapid šach popírá utvrzelé představy o dlouhých hodinách strávených přemýšlením nad šachovnicí. Šachisté zařazení do kategorie rapid vynikají pohotovostí, na svou partii mají totiž jen třicet minut. Vojtovi tato disciplína vyhovuje. „Taťka mě pořád říká, že mám hrát pomalu. Výsledky by podle něj byly lepší, ale nějak mi to nejde,” přemýšlí.
Ve škole Vojta nejvíc holduje matematice, zeměpisu a dějepisu. Zahraje si rád stolní tenis a nejraději čte detektivky od svého jmenovce Vojtěcha Steklače. Mezi svými vrstevníky je oblíbený a chválí si ho i třídní učitelka Andrea Lastomirská. „Vojta je moc šikovný, velmi inteligentní a hodný kluk,” říká o něm.
Šachy jsou pro Vojtu velkou vášní. Bere je jako zábavu, žádné velké ambice nemá. „Při hře se vždycky uvolním, provětrává mě mozek a pak mě to líp myslí i ve škole. Je mě jedno jestli prohraji nebo vyhraji,” říká a dodává. „Zrovna velmistrem bych asi být nechtěl, protože ten pořád cestuje někde po světě. Stačil by mě titul mistra.” Líbí se mu, že každý soupeř myslí odlišně a každá hra je pak jiná. To mu učarovalo nejvíc právě ma mistrovství republiky. Hrát proti soupeřům, kteří jsou už na vyšší úrovni. Dalo mu to prý velké zkušenosti, a ty hodlá zúročit v nastupující sezoně. Chce totiž na mistrovství republiky znovu.


Můj mozek si během rozhovoru musel neustále vědomě potvrzovat, že hovořím s jedenáctiletým klukem. Dospělý člověk si sním může povídat o čemkoliv a chvílemi žasnout nad jeho spokojeným pohledem na svět. Neprojevuje se žádnými pubertálními manýry, je vyrovnaný a spokojený. A vstřícný.
Šachy nehraju, jen jsem mezi řečí nad šachovnicí učinila libovolný tah. „Dobrý,” řekl Vojta, očka mu zajiskřila a hned se chopil své figurky aby vytáhl do boje. Vůbec se nepozastavil nad mou nešikovností a zcela jednoduše a trpělivě mě vysvětloval pravidla hry. Už vím za kým půjdu až se někdy rozhodnu odkrýt tajemství královské hry. Věřím, že tento malý mistr mě šachy naučí v mžiku
.

Vojtěch Straka:

  • 11 let, žák 6. třídy ZŠ
  • bydlí ve Vranovicích
  • hraje za oddíl TJ Sokol Vranovice
  • účast na Mistrovství ČR 11. a 12. září v Klatovech
  • 36. místo z 39 zúčastněných (získal 3 body z 9 partií)
  • postup do tak vysoké soutěže je pro něj obrovským úspěchem