Obec Vranovice > Fotogalerie > Rekonstrukce sochy sv. Floriána 2010

Rekonstrukce sochy sv. Floriána 2010

rekonsturkce sv Floriana

Název památky: Socha svatého Floriána, č. ÚSKP 21914/7-1816
Vlastník: Obec Vranovice
Charakteristika: Socha svatého Floriána, ochránce před ohněm, byla postavena v roce 1799 na místě dnešního kostela. Na současné stanoviště, do parčíku před budovou základní školy byla přestěhována v roce 1868, aby uvolnila místo právě pro stavbu kostela. Ulice kde stojí se nazývá U Floriánka.
Na obdélníkovém čtyřbokém soklu s nápisem, který je ukončen profilovanou římsou, stojí kamenná socha světce v životní velikosti, oděna v šat římského vojáka. V ruce drží vědro s vodou nad hořícím domem. Sochu obklopují tři vzrostlé lípy.
Opravy v roce 2010: Kompletní restaurování sochy, včetně zpevnění sypkého kamene a vybudování chybějících základů pod sochou (socha se propadala).
Zhodnocení: Restaurování sochy v roce 2010 bylo prvním odborným zásahem v historii. Kromě záchrany sochy, která se nacházela v havarijním stavu se její vzhled vrátil k původní podobě.
Bylo provedeno kompletní mechanické i chemické očištění sochy od nánosů neprodyšných barev. Zpevnění kamene, injektáž prasklin, doplnění chybějících částí modelace. Následovala barevná a výrazová retuš nápisu na soklu.
Po vrácení sochy zpět na místo, kde byly vybudovány nové základy byla provedena celková hydrofobizace a úprava terénu.
Kvalitně provedená restaurátorská práce proběhla v souladu s podmínkami památkové péče.
Celkové náklady obnovy: 158.400,- Kč

[nggallery id=27]