Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Pracovní četa dostane čtyřkolovou posilu

Pracovní četa dostane čtyřkolovou posilu

pracovni stroj

Méně prachu, zametené chodníky i krajnice silnic a posečená tráva. Ideální představa o čistě upravených ulicích Vranovic se zase o něco více přibližuje realitě. Pomůže nový uklízecí stroj, na který v těchto dnech získala obec téměř dvoumilionovou dotaci. Čtyřkolový pracant vyrazí do ulic pravděpodobně v létě.

Pracovní četa obce, která doposud zajišťovala úklid ulic ručně tak dostaně výkonného pomocníka. Dědinu teď s jeho pomocí dají do pořádku rychleji.

„Na získání dotace jsme pracovali zhruba jeden a půl roku, od října 2011. Nyní máme potvrzené rozhodnutí o finanční podpoře Evropské Unie, která prostřednictvím operčního programu Životní prostředí uvolní na nákup techniky 1.606.500,- Kč, což je 85% předpokládaných nákladů. Pěti procenty, tedy částkou 94.500,- Kč přispěje Státní fond životního prostředí. Zbývajících 10%, tedy 189.000,- Kč doplatí obec Vranovice,” upřesnil starosta Ing. Jan Helikar. Vyhlášení výběrového řízení na dodavatele technikyse podle jeho vyjádření uskuteční v nejbližších dnech.

Největší výhodou zamýšleného uklízecího stroje je jeho bezprašný provoz. Na traktůrku nechybí nádrž na vodu s rozprašovačem proti víření prachu. Kartáče jsou navíc napojené na vysavač, který ukládá posbíraný odpad do zásobníku.

Venkovní užitkový stroj lze rozšiřovat řadou speciálních nástaveb, které umožňují celoroční využití. Zametání a vysávání na jaře a na podzim, sekání trávy a zastřihování živých plotů a trávníků v létě, zametání sněhu a sypání štěrkem, pískem, či solí v zimě. „Pořízení sací zametací jednotky zlepší nejen vzhled obce. Její používání sníží také prašnost v ulicích a tím zlepší životní prostředí,” míní starosta Jan Helikar.

-hum-

ilustrační foto