Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2014 > Poslední tečka za zničeným hřbitovem – Oficiální vyjádření starosty obce

Poslední tečka za zničeným hřbitovem – Oficiální vyjádření starosty obce

OU cedule

Před více než rokem, přesně v noci 18.10.2012, těsně před Dušičkami, za sebou zanechali pachatelé neuvěřitelnou spoušť na místním hřbitově. Výsledek jejich řádění se nedal pochopit a slovy ani popsat. Materiální škody, které způsobili se vyčíslily, ale daleko větší byly škody, které se vyčíslit nedají, ty které zůstanou v každém z nás jako černá můra a neustále se vrací. Hloubka smutku byla umocněna i tím, že se celý incident stal dvanáct dnů před svátkem Památky zesnulých.

Okresní soud Brno venkov v minulých dnech udělal za celou smutnou kauzou pomyslnou tečku. Za řádění potrestal dvojici mladíků, kteří se k činu doznali. Jeden byl potrestán dvou- a druhý dvouapůlletým podmíněným trestem.

Vynesené tresty opět vyvolaly vlnu diskuse, zda jsou tresty dostatečné, či nikoliv. Osobně nedokážu výši trestu posoudit, neznám judikaturu, neznám všechny podrobnosti a hlavně neznám vynesené tresty u podobných případů. Výše trestu bude vždy vnímána individuálně. Běžnými občany bude vždy vnímána naprosto odlišně od toho, jak budou výši trestu vnímat přímo poškození, nebo jejich blízcí.

Pozitivně je nutno vnímat, že za celým varujícím případem byla udělána pomyslná tečka. Pozitivní je, že Policie ČR pachatele velice rychle dopadla a že jsou pachatelé odsouzení za 15 měsíců po spáchání trestného činu.

Ing. Jan Helikar

starosta obce 

 

Čtěte také:

– Břeclavský deník, 9.1.2014