Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Obecní ples měl mezinárodní účast

Obecní ples měl mezinárodní účast

obecni ples

(Text: Dagmar Humpolíková, foto a video: Pavlína Kurková)
V pořadí již šestého Obecního plesu s oblíbenou dechovou kapelou Mistříňanka se zúčastnilo bezmála dvěstěpadesát lidí. Především z řad vranovických obyvatel, ale také z regionu a dokonce i ze Slovenska. Tam si také šťastlivec odvezl hlavní výhru tomboly, kterou byla plazmová televize.
Dámy zdobily krásné společenské šaty a pánové se vystrojili do svých nejlepších obleků. Kdo si chtěl užít ples ve sváteční podobě skutečně nelitoval.

Doprovod hostů na místa zajišťoval pár v rekonstruovaném kroji, na stolech bylo připravené víno s etiketami plesu na lahvích. Nechyběla kytka, svíčky, koláčky a jednohubky, ani plesové noviny.

Zpestřením programu bylo temperamentní vystoupení folklórního souboru Salajka z Dambořic. Jeho členové se zaměřují na původní tance a písně z hanáckého Slovácka a Kyjovska. Zajímavostí je, že vystupují v profesionálně rekonstruovaných krojích, jenž se v mnohém podobají těm, které patří i do Vranovic.

Díky vystoupení souboru jsme byli svědky skutečně živého užívání původní podoby slavnostního lidového kroje. A také zájmu mladých lidí o hledání původních písní a tanců z regionu hanáckého Slovácka a jejich návrat do folklórního života.
Letošní Obecní ples se letos zřejmě naposled odehrál v sokolovně. Na ten příští se už sejdeme ve společenském sále nového domu pro seniory.
-hum-

Přečtěte si

Prohlédněte si krátké VIDEO Salajka 1 / Salajka 2