Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Okresnímu šachu kraluje Straka

Okresnímu šachu kraluje Straka

1276696256

(Text a foto: Pavel Šťastný)
I přes nepříliš šťastně zvolený velikonoční termín a až příliš krásné slunné počasí, se v Modřicích, v jeho radničních prostorách, sešlo v sobotu 23.dubna 2011, 31 šachistů, aby zde odehráli svůj okresní přebor mládeže do 15 let.
Samotný turnaj vyhrál a pohár starosty Ing. Šišky ve stylu start-cíl získala vycházející hvězda vranovického šachu Vojtěch Straka, když se po celou dobu turnaje pevně usadil na prvním stole a s přehledem vyhrál všech sedm partií. O bohatý cenový fond darovaný městským zastupitelstvem z příslušné kapitoly městského rozpočtu se urputně bojovalo i na dalších šachovnicích. Adéla Rapcová se rychle otřepala z počátečních dvou proher a s pěti body se vyhoupla na konečnou 5. příčku o jedno místo před svého nového oddílového kolegu Roberta Lišku.

Jak se ukázalo, na okrese Brno-venkov se s mládeží momentálně pracuje pohříchu ve třech oddílech – v Kuřimi, Zastávce u Brna a ve Vranovicích, přičemž hlavně ve dvou prvně jmenovaných je mládežnický šach na velkém vzestupu. Naopak, v posledních letech je na ústupu invančický Dům dětí a mládeže, zavedeným oddílům ve Střelicích a v Tišnově se pak dlouhodobě nedaří mládež podchytit vůbec. V porovnání s někdejší baštou mládežnického – okresem Břeclav, kde kdysi OP pravidelně čítal kolem 40 účastníků, je však 31 zúčastněných velmi vysokým číslem. Naopak, na Břeclavsku se OP mládeže už několik let nehraje vůbec.

 

Třetí místo v krajském přeboru družstev

Dva týdny před okresním přeborem jednotlivců se v Rajhradicích v prostorách obecního úřadu uskutečnil Krajský přebor šestičlenných družstev mladšího žactva (do roč. 1999 s povinnou dívkou v sestavě). Výborně se mezi 10 celky vedlo našemu družstvu, které k překvapení, zejména brněnských týmů, bylo až do posledního 9. kola v čele průběžného pořadí. Až porážka s druhým Durasem Brno posunala naši šestici o půl pomocného bodu na konečnou bronzovou příčku. O celkový bodový zisk se zasložili: Vojta Straka – 6,0 bodů z 9 možných, Robert Liška 7,5 b., Pavel Hodovský 6,5 b., Adéla Rapcová 7,5 b., Jakub Řehoř 5 b., Matěj Petráš 8b.

Pořadí prvních pěti družstev:
1. Lokomotiva Brno 25 zápasových bodů, skóre 41
2. Duras Brno 22 – 41
3. Sokol Vranovice 22 – 40,5
4. Sokol Zastávka 19 – 35
5. DDM Kuřim 13 – 31,5

Foto zleva: Petráš, Řehoř, Rapcová, Hodovský, Liška, Straka