Obec Vranovice > Volný čas > Obecní knihovna > Aktuality z knihovny > Ohlédnutí za minulým rokem v knihovně

Ohlédnutí za minulým rokem v knihovně

1297066438

Rozrostl se knihovní fond i počet on-line přístupů

V roce 2015 se knihovní fond rozrostl o 257 nových knižních titulů a ke konci roku tak činil 8539 titulů, z toho 6433 tituly krásné literatury a 2104 tituly naučné literatury. Během roku si aktivní registrovaní čtenáři, kterých bylo celkem 223, zapůjčili celkem 8197 knih a časopisů. To znamená, že každý čtenář si vypůjčil průměrně 37 knih a časopisů za rok.

Základní nabídku vlastního knihovního fondu jsme v roce 2015 rozšířili o nabídku knih z výměnného fondu z Břeclavi. Celkem to bylo 909 knih.

V uplynulém roce navštívilo knihovnu celkem 2170 čtenářů, další návštěvníci zavítali do knihovny při akcích a besedách, které knihovna v průběhu roku pro ně připravila. Jednalo se zejména o besedy se žáky základní školy k různým literárním výročím (loni to bylo 195. výročí narození Boženy Němcové a 125. výročí narození Karla Čapka), pasování prvňáčků na čtenáře, výstavy „Portréty stáří“ a „Svět nevidomých“, beseda s publicistkou Evou Dobšíkovou apod.).

Více jak dvakrát také vzrostl počet on-line přístupů do databáze knihovny. Počet návštěvníků webových stránek knihovny, které jsou součástí webových stránek obce, vzrostl na 5529 a zvýšil se tak proti předcházejícímu roku o více než půl druhého tisíce. Vzrostl také počet návštěvníků a uživatelů on-line služeb, a to ze 328 na 814 osob.

Čtenáři si mohou například rezervovat knížku prostřednictvím internetu přímo z domu, nebo dokonce prodloužit základní výpůjční dobu, která je jeden měsíc, z pohodlí svého domova on-line přes své čtenářské konto.

Josef Horníček