Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2014 > Obec jako nadace. Vranovice pomáhají nemocné holčičce

Obec jako nadace. Vranovice pomáhají nemocné holčičce

Evicka kopeckova n

Na dovádění svých vrstevníků se může jen zpovzdálí dívat. Nestačí jim. Zatímco oni se už prohánějí na kole, pětiletá Eva Kopečková z Pohořelic zvládne jen chůzi jednoletého dítěte. Dětská mozková obrna ji poznamenala sotva přišla na svět. S jejími následky bude bojovat už napořád.

Nemoc je nevyléčitelná
Handicap ale může zmírnit speciální léčba, je však drahá. Pomůže obec Vranovice. Postižené holčičce přispěje 50 tisíci korunami. V duchu projektu Sociální obec, v programu s názvem Podaná ruka.

„Chceme pomáhat i dětem, které se kvůli závažným zdravotním, či mentálním problémům, ocitly v tísni. A jejich stupeň postižení je tak závažný, že jim neumožňuje začlenit se do běžného života. To je právě případ Evičky Kopečkové, která je historicky prvním dítětem, kterému částku věnujeme,” vyjádřil se starosta obce Jan Helikar.

Obec uhradí „kosmický obleček“
Ojedinělou léčbu, zvanou Klim-therapy by měla malá bojovnice podstoupit alespoň dvakrát ročně, po dobu jednoho měsíce. Přitom cyklus stojí kolem 90 tisíc korun. Zdravotní pojišťovny hradí jen malou část nákladů. „Jedná se o takzvaný kosmický obleček, který byl vyvinutý pro rehabilitaci astronautů. Pomáhá ke zpevnění svalstva a opakovaným cvičením dochází k propojení s mozkovými centry motoriky. Řada podobně nemocných dětí zaznamenala léčbou mimořádné pokroky,“ říká s nadějí maminka Dana.

Navzdory postižení se podle ní malá Eva naučila už smát a dělat lumpárny. Má ráda krtečka, Mr. Beana a Luise de Funese.

Podporu udělí obec každým rokem
Finanční podporu bude od nynějška obec vyplácet každým rokem vybranému postiženému dítěti z regionu. Podle starosty Jana Helikara to garantuje právě dílčí projekt s názvem Podaná ruka. „Inspiroval nás počin známý jako adopce na dálku. Chceme být obdarovaným dětem nablízku i po vyplacení peněz. Sledovat jejich vývoj, případně podat pomocnou ruku jiným způsobem. Například poradit v legislativě,“ plánuje starosta Helikar.

Zaměření na sociální skupiny
Sociální obec Vranovice se zaměřuje především na zlepšení života seniorů. Nejvýznamnějším počinem byla nedávná dostavba Domu pro seniory v hodnotě 50 milionů korun, hrazená výhradně z rozpočtu obce. V domě má svoje zázemí i Klub maminek a Klub důchodců.

Chcete přispět i Vy?
Přispět na léčbu Evy Kopečkové mohou i jednotlivci a to na bankovní účet číslo 2400501663 /2010 vedený u Asociace rodičů dětí s DMO (http://www.asociace-deti-dmo.cz/).
Pomůže i sběr víček od PET lahví, které vykupuje zpracovatelská firma. V loňském roce se do sběru zapojili i žáci základní školy Vranovice. Stálé sběrné místo je v Pohořelicích v supermarketu COOP, na Vídeňské ulici.

Ing. Jan Helikar

starosta obce

Evicka_kopeckovaEvička Kopečková,  Foto: rodinný archív