Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2019 > Novodobý krajánek vyšel z Vranovic

Novodobý krajánek vyšel z Vranovic

Novodobý krajánek vyšel z Vranovic

Již po čtvrté se vydal cestovatel Marek Šalanda na pěší tůru po česko, moravsko, slovenských luzích a hájích. Cílem jeho letošní cesty je 350 kilometrů napříč Slováckem. Ne náhodou si jako svůj výchozí bod vybral Vranovice.

V neděli 4. srpna dopoledne se proto před kostelem shromáždila vranovická krojovaná chasa, která Marka Šalandu doprovodila na bohoslužbu do vranovického kostela Navštívení Panny Marie. Po ní následovalo požehnání panem farářem Sojkou a šťastnou cestu mu popřál také starosta Vranovic Jan Helikar spolu s knihovnicí Mirkou Čápovou, která ho na cestu obdarovala stužku s věnováním a upomínkou na tento den. Závěrem ho farníci spolu s krojovanou chasou vyprovodili písní.

A proč si pro začátek své cesty vybral Vranovice? Marek na své cesty obléká lidový kroj, kterým chce stejně jak tomu bývalo v minulosti, symbolizovat místo odkud pochází. A protože Marek je původem z Cvrčovic, které stejně jako Vranovice přísluší k jihobrněnské oblasti, obléká na cestu zovuobnovený jihobrněnský kroj z Vranovic. V loňském roce při své cestě po hranici Moravy a Slovenska ještě oblékal originální vranovický, letos už si na svoji cestu Slováckém pořídil praktičtější napodobeninu z outdoorového materiálu. Nicméně při všech setkáních se neopomene vždy zmínit, odkud předloha jeho oděvu pochází.

„Cílem mých cest jsou setkání s lidmi, vyprávění a sbírání jejich obyčejných i neobyčejných životních příběhů. Sbírám tak kapky prastaré moudrosti, které se snažím následně předat dál prostřednictvím médií nebo svých knih.“ říká o svých cestách mladý cestovatel.

Kvapilová Dana

img_5803