Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Nové občanské průkazy – info pro občany

Nové občanské průkazy – info pro občany

Občanské průkazy změní od nového roku svou podobu. Lidé, kteří si o ně požádají je dostanou již v podobě plastové karty s elektronickými údaji. Velikost se zmenší na formát nového řidičského průkazu nebo běžně užívané platební karty. Stávající občanské průkazy však zůstávají v platnosti až do data, které je uvedené na dokladu majitele.
Ministerstvo vnitra už vydalo upozornění, že v souvislosti s přechodem na výrobu nového typu občanského průkazu budou 18. listopadu tohoto roku uzavřeny přepážky na vydávání dokladů. Tento den nebude možné žádat ani o vydání e-pasu.
Lidé, kteří trvají na tradičním osobním dokladu s takzvaně strojově čitelnými údaji mají šanci si o něj požádat nejpozději do 14. prosince 2011. A to pouze v případě, že žádost podají na příslušném úřadu obce s rozšířenou působností podle místa svého trvalého pobytu. Od 15. do 30. prosince 2011 budou úřady vydávat občanské průkazy pouze typu Blesk s omezenou dobou platnosti na jeden měsíc.
Při podání žádosti o vydání nového občanského průkazu již lidé nebudou muset předkládat fotografii. Úředníci si je vyfotí sami, stejně jako nyní pořizují fotografie na e-pasy. Od nového roku také končí podávání žádostí na matrikách malých obcí. Přijímat je budou pouze úředníci na přepážkách obcí s rozšířenou působností.

Nově se budou vydávat tyto elektronické občanské průkazy (e-OP):

  • občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem – vydání bude zpoplatněno částkou 500,- Kč i pro občany mladší 15 let
  • občanský průkaz se strojově čitelnými údaji – při skončení platnosti dosavadního občanského průkazu bude vydáván zdarma, jinak bude zpoplatněn částkou 100,- Kč, občan mladší 15 let zaplatí za vydání tohoto e-OP částku 50,- Kč.

V příloze jsou uvedeny termíny, do kdy bude možno požádat o vydání stávajícího občanského průkazu.

Více o OP na portále Ministerstva vnitra

Obec s rozšířenou působností Pohořelice