Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2015 > Mladí chtějí udržet tradice a stavěli ručně i máji

Mladí chtějí udržet tradice a stavěli ručně i máji

DSC 0801ww

 Parta mladých lidí, kteří chtějí v obci udržet lidové tradice, se po dvou letech odmlčení opět pustila do organizování májové zábavy. Sdružilo se několik ročníků a tentokrát po delší době se společně rozhodli i pro ručně stavěnou máji na sokolském hřišti. Jejich snahu nepřekazil ani déšť a chladné počasí. 

Právě déšť a nevlídné počasí se podepsaly už v pátek v podvečer nejen na nižší účasti přihlížejících, ale i při samotném stavění máje. Téměř tři desítky párů rukou stárků a jejich pomocníků měly co dělat, aby se jim podařilo vztyčit kluzký a do běla vyhlazený těžký kmen vysokého smrku s mohutnou korunou, bohatě zdobenou pestrými fábory s květy a věncem. Kvůli bezpečnosti a krátkým tyčím, kterými chlapci přidržovali máji, bylo nakonec rozhodnuto máji zkrátit. Následně se ji podařilo bez větších problémů vztyčit.

Ani v sobotu dopoledne to nevypadalo, že by se počasí mělo v brzké době umoudřit. Krátce před devátou se sešlo osm krojovaných párů ve vranovických krojích před kostelem Navštívení Panny Marie. Společně s ostatními se zúčastnili slavnostní svaté mše za mládež ročníků 1993 až 1999, kterou sloužil vranovický farář P. Mgr. Grzegorz Zych.

V sobotu odpoledne pak prošli chlapci a dívky v krojích v průvodu obcí za doprovodu dechové kapely Blučiňáci a neušli tak velké pozornosti domácích i cizích přihlížejících. Konečně se těžké deštivé mraky protrhaly a dokonce vysvitlo i sluníčko. A hned se pochodovalo veseleji! Průvod prošel obcí se zastávkami u obou stárek, starosty obce a u obecního úřadu směrem k sokolskému hřišti. Tam sice byla pro všechny, kteří šli v průvodu, konečná, ale na krojovanou mládež a příznivce dobré zábavy zde čekal další maraton v podobě večerní májové veselice.

DSC_0545w
DSC_0625w
DSC_0629w
DSC_0707w
DSC_0727w
DSC_0757w
DSC_0790w
DSC_0806w
Text a foto: Josef Horníček