Májová zábava

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)

Juchání a zpěv stárků v krojích vnesl v sobotu 1. května veselí do vranovických ulic. Tradiční májové zábavy se letos zhostil ročník 1992. K třinácti párům stárků se přidalo třiadvacet párů malých capartů, kteří si pod vedením Petry Stejskalové připravili tanečky i pěvecká vystoupení.
V pátek postavili stárci máj a v sobotu se vystrojili do krojů bez nichž by májová veselice neměla ten správný šmrnc. Zodpovědnost za organizaci tentokrát padla na bedra hlavního páru Veroniky Bezvodové a Radka Nevěděla. V odpoledních hodinách se vydali stárci průvodem přes celou dědinu, aby za přihlížení davu lidí postupně vyzvedli svoje krojované partnerky. U jejich domů nechybělo pohoštění, které připravili rodiče stárků. Na takový pochodový a taneční maraton je přece třeba se posilnit a také napojit muzikanty, aby jim nevyschlo v krku od neustálého troubení do trumpet. Na všechny totiž čekala ještě večerní taneční zábava v místní sokolovně.
Májové zábavy v kraji mají své kořeny v dobách kdy rekrúti odcházeli na vojnu a loučili se tak s celou vesnicí. Přestože dnes jim už vojna nehrozí, zvyk stavění májí a májových zábav se drží dodnes.