Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Lípy u kostela nahradí nová výsadba

Lípy u kostela nahradí nová výsadba

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)
Čtyři vzrostlé lípy, které lemovaly okolí kostela dnes vzaly za své. Jejich zdravotní stav totiž odborníci označili za tak špatný, že hrozilo jejich vyvrácení. Vedení obce proto nechalo lípy pokácet. Nahradí je ale


„Znalecký posudek jsme nechali vypracovat na základě vlastního úsudku i upozornění obyvatel. Stromy se totiž nebezpečně nakláněly nad frekventovanou komunikací,” vysvětlil starosta Jan Helikar. Netají se tím, že impulsem bylo také známé neštěstí z ledna loňského roku, kdy v centru Zlína spadl vzrostlý strom na skupinu lidí a zabil dva malé chlapce. „Nechceme aby se podobná tragédie stala i u nás,” dodal. Má k takovému tvrzení pádný důvod. Pod naklánějícími se lípami projdou denně všichni školáci.
Svou pozici ustála jen jedna lípa z celkového počtu pěti stromů. Ta však bude muset projít odborným řezem a stabilizačním upevněním. Ty pokácené nahradí nové, vzrůstem menší lípy a keře.
Obec nahradí pokácené stromy novou výsadbou a to v mnohem větší míře než jen v blízkosti kostela. „S příchodem jara vysázíme zcela novou alej podél hlavní silnice ve směru na Velké Němčice. Na zeleň v obci jsme v uplynulých dnech získali také dotaci od Státního fondu životního prostředí ve výši téměř jednoho a půl milionu korun,” dodal starosta.