Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Lékařská pohotovost do pololetí beze změn

Lékařská pohotovost do pololetí beze změn

1279117262

(Tisková zpráva JmK)
Lékařská služba první pomoci zůstane až do konce června beze změn také v Hustopečích. Rozhodli o tom 24. 2. 2011 zastupitelé Jihomoravského kraje, když schválili posunutí účinnosti prosincového usnesení krajského zastupitelstva o nové koncepci zabezpečení lékařské služby první pomoci a lékárenské pohotovostní služby.

Nová koncepce tak vstoupí v platnost až prvního července. Do té doby trvá nyní uplatňovaná praxe, schválená pro rok 2010. Nová koncepce počítá se zajištěním lékařské pohotovosti ve víceoborových lůžkových zdravotnických zařízení kraje v každém z okresů, v případě okresu Brno-venkov ve městě Brně, na Břeclavsku jde o Nemocnici Břeclav.
Koncepce stanoví počet zdravotnických zařízení lékařské pohotovosti s ohledem na podmínky kraje. Vždy jde o jedno lůžkové zdravotnické zařízení v okrese, s výjimkou okresů Brno-město a Brno-venkov. Při tom je splněna podmínka, aby 60 procent území spadajícího do spádové oblasti zdravotnického zařízení lékařské služby první pomoci bylo dostupné běžnými dopravními prostředky do 60 minut.
Nad tento rámec v místech, kde je dosud lékařská pohotovost provozována (mj. Hustopeče) byla dána příslušné místní samosprávě možnost zajišťovat tuto službu v režimu vícezdrojového financování, přičemž půlmilionovou dotací na tento účel má každému z těchto měst přispět Jihomoravský kraj.
Podle radního Oldřicha Ryšavého se vedení kraje rozhodlo prodloužit loňskou praxi až do půli letošního roku kvůli nejistotě, která ve zdravotnictví panovala v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme. Nebylo totiž jasné která zdravotnická zařízení budou schopna službu lékařské první pomoci zajišťovat.

(Aktuálně platný přehled zabezpečení lékařské služby první pomoci a lékárenské pohotovostní služby