Vinařství

Organizace byla založena v roce 1963, jako pobočný spolek Československého ovocnářského a zahrádkářského svazu. Postupným vývojem se spolek přetransformoval do dnešní podoby a je zapsán ve spolkovém rejstříku jako samostatný právní subjekt. Spolek má 45 členů, z toho 4 čestné. Ve spolku jsou soustředěni vinaři z naší obce, kteří sami víno produkují, nebo jsou jeho příznivci. Dva z členů jsou profesionálními vinaři. Všichni vinaři v obci spolupracují a neustále se vzdělávají. Spolek pořádá pravidelná školení, přednášky a exkurze do moderních vinařských provozů, což je vidět na stoupající kvalitě produkovaných vín. Každoročně vranovičtí vinaři sklízejí ocenění za svoje vína na různých výstavách regionálních ale i národních. Spolek se podílí velkou měrou na kulturním životě v obci. Pořádá pravidelně výstavy vín, zájezdy do vinařství a do Salonu vín a v neposlední řadě tradiční hody. Na dalších obecních akcích spolupracuje.
Vinařská obec Vranovice patří do Mikulovské vinařské podoblasti a v obci je registrováno přes 16 hektarů vinic ve 4 viničních tratích(Vinohrádky, Podsedky, Kopečky a Žlebské). V obci je cca 50 vinných sklepů, převážně u rodinných domů, s vyjímkou sklepní uličky v lokalitě Doliny.

Struktura spolku:

předseda výboru: Drahomír Dofek
členové výboru: Ing. Jan Helikar, Ing. Jiří Hladík, Ing. Drahomír Dráb, Lubomír Celnar, Josef Měřínský, Jan Vybíral, Marek Obdržálek, Ing. Tomáš Měřínský
předseda revizní komise: Ing. Jan Šich
členové revizní komise: Ing. Jaroslav Pezlar, Jaromír Ondroušek