Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2012 > Hřbitovní vandalové dopadeni

Hřbitovní vandalové dopadeni

1318916585

Šílení vandalové zničili 65 hrobů
Policie už zná jména. Mladíky čeká soud

Je jim 21 a 18 let, mladíci, kteří mají na svědomí nebývale bezohlednou demolici hřbitova. Jejich totožnost však policie z důvodu ochrany osobnosti nesdělí. „Policii se podařilo pachatele vypátrat díky spolupráci s obcí a vzájemnému předávání informací. Ty vedly k usvědčení viníků. Jsou jimi jedenadvacetiletý a osmnáctiletý mladík a mají vztah k regionu. Jejich totožnost, ale policie není oprávněna sdělit,” potvrdil ve čtvrtek 29. 11. 2012  mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek. Podle jeho informací čeká mladíky soud, který rozhodne o výši trestu. Vzhledem k rozsahu škod se totiž nejedná o přestupek, ale o trestný čin a ten řeší soud.
Kriminalistům trvalo dopadení pachatelů zhruba měsíc. Podle informací škodu způsobili cestou z hostince. „Celé se to zrodilo v jejich hlavách posilněných alkoholem. Byli v Přibicích a obcházeli hroby a sfoukávali svíčky a pár náhrobků poničili. Pak se vydali do Vranovic, cestou ještě utrhali stěrače aut a podobně. Pak pokračovali ve Vranovicích, tam poničili 65 hrobů, brali to jako srandu,” sdělil vedoucí oddělení Brno-venkov Jaromír Novotný.

Na pachatele přišli kriminalisté díky řadě výslechů a ti se va středu 28.11.2012 k činu přiznali. Neměli prý jiný motiv než ten, že byli opilí a měli potřebu něco ničit.
Jeden z mladíků nebyl dosud trestaný, druhý byl trestán za majetkovou trestnou činnost kvůli jednorázové krádeži. V tu chvíli si prý neuvědomili, zalekli se až se celá záležitost medializovala.

Škoda na majetku se pohybuje okolo 110 000 Kč. Zničit téměř čtvrtinu hřbitova jimzabralo asi hodinu.
Mladíci jsou obviněni  ze tří trestních činů a to poškození cizí věci, hanobení ostatků a výtržnictví. Nejvyšší sazbu, kterou jim může soud uložit činí 2 roky nepodmíněně.

K události došlo v noci na 25. října 2012, v den začínajících školních prázdnin. Po jejich řádění zůstala na místním hřbitově neuvěřitelná spoušť. Vysypané urny s popelem, vyvrácené náhrobky, rozbité vázy, poházené svíčky. Jen pár dní před dušičkami. Na 65 žulových náhrobků, křížů, váz leželo na zemi. Lidský hyenismus bolestivě poškodil památku posledního odpočinku zesnulých.
Událost vzbudila vlnu nevole i soustrasti po celé republice. Informovali o ní celostátní deníky, televize i rozhlasové stanice.

-hum-

Čtěte také:

Šílení vandalové zničili 65 hrobů

Vandalismus na hřbitově v médiích

Oficiální prohlášení ZO k vandalismu na hřbitově

Pomáhají kameníci i zaměstnanci obce

Rubrika Napsali o nás

 

Tisková zpráva PČR:

BRNO VENKOV: Poničené hřbitovy ve Vranovicích a Přibicích znají pachateleZa třiatřicet dnů se kriminalisté z Územního odboru Brno venkov dočkali výsledku ve vyšetřování nepochopitelného případu vandalismu na hřbitovech v Přibicích a Vranovicích. Na konci října, jen několik dní před Památkou zesnulých, se nepochopitelně po návštěvě přibické hospody vydala dvojice mladíků ve věku jedenadvacet a osmnáct let na hřbitov. Tam nejdříve sfoukávali svíčky, aby posléze poničili několik pomníků. Poté vyrazili na hřbitov do Vranovic, kde poničili dalších pětašedesát pomníků. Cestou ještě sebrali ze zaparkovaných aut stěrače a antény. Kriminalisté provedli během vyšetřování řadu výslechů, získali nemalé množství informací a stop, které je po analytickém vyhodnocení dovedly k pachatelům. Oba mladíky ve středu zadrželi. Hned při prvním výslechu se oba k nepochopitelnému činu přiznali. Během výslechu nedokázali formulovat pohnutky, které je k řádění vedly. Jen připustili, že mohl roli sehrát alkohol. Oba mladíci jsou podezřelí z výtržnictví, poškození cizí věci a hanobení lidských ostatků.