Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2012 > Hlasité bubnování a hlaholení. Přichází husité

Hlasité bubnování a hlaholení. Přichází husité

husite

DENÍK 21. 8. 2012
(Text a foto: Dagmar Humpolíková)

Břeclavsko, Vranovice – Nadšenci z šermířského spolku Ursi putují kolem kolem novomlýnských nádrží. Ve středověkém táboře ukazují život v dávných dobách.

Rachotící dřevěný vůz, za ním skupina lidí v dobovém oblečení a v klapajících dřevácích. Výjev jako z dob dávno minulých bude tento týden k vidění v obcích kolem novomlýnských nádrží. Nadšenci se poprvé objevili v neděli v noci ve Vranovicích. V pondělí večer odtáhli svůj žebřiňák se zbrojí a jídlem do Pouzdřan a dále poputují do Pavlova, Zaječí a Šakvic. Svou výpravu zakončí v pátek.

Nadšenci z šermířského spolku Ursi z Brna připravili netradiční letní putování pro své členy už podruhé.

„Díky projektu s názvem Historie na cestách si mohou členové sdružení na vlastní kůži vyzkoušet, jaké strasti museli v dávných dobách překonávat tehdejší poutníci. Sami si zkusí to, co znají pouze z vyprávění," přiblížil vedoucí projektu Daniel Šobáň.
Historie naživo

Na své si přijdou i obyvatelé vesnic, do nichž poutníci zamíří. Během táboření pro ně šermíři předvedou dobové šarvátky, zvědavci mohou nakouknout do středověké polní kuchyně, pozorovat práci řemeslníků či odpočinek unavených spáčů zavrtaných v kožešinách.

„Au, moje koleno!" nepatřičný výkřik Jeníka z Nemanic, který se do té chvíle jevil jako statečný rytíř, rozesmál klučičí obecenstvo. Bitka středověkých pánů, která strhla v pondělí ve Vranovicích, měla pádný důvod. V sázce byla ruka dcery hraběnky z Kobylí. Tu však k překvapení všech vyhrála hospodská, řízná ženská od rány. V mužském přestrojení ukázala chlapům, že si s nimi hravě poradí, když je třeba. Dcera hraběnky se tím pádem nevdala a zbytek svity se odebral do pivnice, kde se bujaře skamarádil.

„Naši chlapi se k nám chovají hezky. Řekla bych, že si nás předcházejí. Chtějí totiž jíst a nosíme jim vodu, když jsou žízniví po bitvě nebo strastiplné cestě," přiblížila život ve středověké prázdninové sestavě Lenka Čmelda Schormová. Také v dobovém.

„To nejde! Trhá mě to vlasy!" naříká jeden z malých kluků, když mu kamarád zkouší obléct drátěnou košili.

„Mami vyfoť mě v tom brnění," ozývá se další prcek, kterému rytíři dovolili návštěvu ležení. Po představení tam mohou všichni diváci.
Náročné putování

Avšak přesuny poutníků mezi vesnicemi nejsou jednoduché. Se sandály, dřeváky nebo dokonce s vysokými koženými botami na nohou se mužské osazenstvo střídá v tažení dřevěného žebřiňáku.

„V tomhle parnu je to pořádně náročné, ale alespoň se pěkně opálíme," bere to z té lepší stránky velitel vozatajů Václav Šmíd alias Václav z Krutoslep.

Výprava historických nadšenců není žádnou komerční akcí. „Je to naše dovolená. Tohle jsou naše prázdniny s bezvadnou partou kamarádů," dodává organizátor akce Daniel Šobáň. A ostatní mu svorně přikyvují.