Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Dveře se na Dni otevřených dveří netrhly

Dveře se na Dni otevřených dveří netrhly

den ot dveri dps

Text a foto: Yvonne Konečná
Až 250 zájemců z Vranovic a přilehlého okolí si nenechalo ujít příležitost prohlédnout si nově postavený Dům pro seniory ve Vranovicích. Ten se veřejnosti otevřel na Bílou sobotu dopoledne v rámci Dne otevřených dveří. A dveře se tu opravdu netrhly. Místní i přespolní zajímalo, jak celý bytový komplex vypadá, a využili také možnosti podiskutovat s vedením obce, projektantkou stavby a budoucím provozovatelem ubytovacího zařízení.

Dveře objektu se pro veřejnost otevřely v deset hodin dopoledne. Během několika minut davy návštěvníků zaplnily do poloviny obrovskou jídelnu, velkoryse prosvětlenou střešními okny, která má v budoucnu sloužit i jako sál pro pořádání kulturních a společenských akcí. Zde je přivítal starosta obce Ing. Jan Helikar, který na úvod zmínil základní fakta o celém projektu a poté popsal vnitřní uspořádání budovy, která má tvar písmene U a tvoří ji tři barevně oddělené bloky. „Ubytovací část je umístěna ve druhém a třetím nadzemním podlaží. K dispozici je tam 42 jednopokojových bytů a sedm bytů dvoupokojových. Provozně bude odděleno druhé a třetí nadzemní podlaží od přízemí,“ uvedl první muž obce.

Dojmy z prohlídky a otazníky do budoucna
Po úvodním proslovu pak návštěvníci absolvovali komentované prohlídky, které kromě vranovického starosty vedli také místostarosta Drahomír Dofek a projektantka stavby Ing. arch. Leona Tupá. Ačkoli interiéry Domu pro seniory ještě nejsou zcela dokončeny, pochvalovali si návštěvníci komfort celého objektu a nadstandardní vybavení bytů, jejichž součástí bude kuchyňská linka s dřezem a dvouplotýnkovou varnou deskou a dále sociální zařízení s umyvadlem, WC, bezbariérovým sprchovým koutem nebo vanou. „To se naprosto nedá srovnat se státním zařízením,“ poznamenal Antonín Konečný, který sem přijel až ze Svitav.

Přestože je celý bytový komplex vybaven výtahy a od začátku byl projektován jako bezbariérový, sociální pracovnice z Domu pro seniory v Rajhradu Lenka Kopečková namítla, že některé vstupní dveře do bytů i vstupy do koupelen nemají požadovanou šířku. Kompletně bezbariérové byty se však nacházejí v bloku A, který je vyhrazen pro důchodce, kteří již soběstační nejsou a potřebují trvalý lékařský dohled.  „Nutno však počítat s tím, že se stav seniora může náhle zhoršit nebo utrpí úraz, a bude tak potřebovat invalidní vozík. Užšími dveřmi na vozíčku ale neprojede,“ upozornila paní Kopečková. Podobné situace je však provozovatel zařízení Ivo Kocián připraven v budoucnu operativně řešit.

Ubytování v Domě pro seniory bude zpočátku určeno převážně pro soběstačné seniory v důchodovém věku, kteří ještě nepotřebují soustavný dohled a ústavní péči. Přednost přitom budou mít zájemci z Vranovic. Jak budou senioři postupem času stárnout, budou potřebovat větší rozsah sociální péče. S tím však provozovatel Ivo Kocián do budoucna počítá a tvrdí, že v Domě pro seniory budou moci důchodci v klidu dožít, a tedy jim nehrozí pozdější přesun do léčebny pro dlouhodobě nemocné.

Zkvalitnění života pro seniory i celou obec
Podle slov starosty Jana Helikara se účastníci Dne otevřených dveří nejvíce zajímali o výši nájemného, o energie a možnosti dalšího vybavení bytů. V Den otevřených dveří totiž ještě žádný z bytů nebyl kompletně zařízen. „Jednotlivé byty mají vlastní plynový kotel, samostatné měření odebraného tepla a vody a možnost regulace spotřeby plynu i elektrické energie. Tyto služby budou hrazeny přímo poskytovatelům energií dle skutečné spotřeby, tak jak je každý zvyklý z vlastního domu,“ vysvětloval vranovický starosta. Další vybavení bytu pak bude záležet na domluvě s provozovatelem. „Na přání byt dovybavíme dalším nábytkem a do kuchyňské linky zabudujeme sporák nebo ledničku,“ přislíbil provozovatel DPS Ivo Kocián.

Nájemné jednopokojových bytů bude měsíčně stát 6 000,- Kč, což je jen o málo víc než obvyklé nájemné v garsonkách. Tato cena se může snížit, pokud by nájemce sdílel byt i s další osobou. Jak však Ivo Kocián poznamenal, doprovodné zázemí a široká nabídka služeb v Domě pro seniory zvýší důchodcům celkový komfort jejich života, který jim běžný činžák většinou neposkytne. Přímo v areálu je totiž umístěna nová lékárna a v kuchyni se bude každý den připravovat celodenní strava. Po ruce bude rovněž prádelna, kadeřnictví, pedikúra, manikúra, masáže i lékař. To zároveň zkvalitní život v celé obci, neboť služeb v Domě pro seniory budou moci využívat i další občané. Kuchyně s kapacitou 350 jídel denně bude sloužit ke stravování žáků ze základní a mateřské školy i dalším zájemcům z řad veřejnosti.

Domov pro seniory se stane živým místem k setkávání lidí

Nejvíce se o prohlídku vranovického Domu pro seniory zajímali starší občané. Zkoušeli si představit, jak by se jim zde žilo. „Bude důležité, jaké klima a komunitu si zde sami senioři vytvoří,“ rozjímal pan Jebavý z Vranovic, který se pak žertem dotazoval, zda si bude moci v Domě pro seniory nechat načepovat pivo a zahrát si s ostatními mariáš. To podle něj přispěje k lepší náladě mezi obyvateli domova důchodců. „Pivo si musíte zajistit sám, výčepna tu nebude,“ odbyla ho se smíchem architektka Leona Tupá a odkázala ho do místností s klenutými stropy v přízemí. Tam se totiž bude nacházet klubovna, kterou budou moci využívat k setkáním a posezením také ostatní důchodci z obce a rovněž místní klub maminek.

Také rozsáhlý zahradní trakt bude sloužit ubytovaným i veřejnosti pro aktivní odpočinek a trávení volného času.„Park bude v budoucnu propojen s klidovou zónou, která povede podél říčky Šatavy k bývalému koupališti,“ prozradil další plány obce vranovický starosta. Jeden z největších PPP projektů realizovaných za sdružené peníze obce a soukromého investora v oblasti sociálních služeb by tak měl do budoucna fungovat jako živé komunitní centrum Vranovic.