Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2013 > Dům pro seniory byl slavnostně otevřen

Dům pro seniory byl slavnostně otevřen

Dps otevreni

Text a foto: Yvonne Konečná
Nově postavený Dům pro seniory ve Vranovicích byl v pátek 3. května 2013 předán do užívání. O den později v sobotu 4. května se uskutečnilo jeho slavnostní otevření, kterého se zúčastnili významní hosté, mezi nimiž nechyběla herečka Gabriela Vránová. Symbolického přestřižení pásky se ujali vranovický starosta Jan Helikar, europoslanec Ivo Strejček a spolumajitel stavební společnosti Vašstav Pavel Vašíček. Projekt sociálního bydlení ve Vranovicích tak po sedmi nelehkých letech zdárně dospěl ke svému cíli.

Trnitou cestu k finančnímu zajištění celého projektu připomenul v úvodním projevu starosta Vranovic Jan Helikar. Zároveň poděkoval zastupitelům obce za jejich podporu, která trvala i v dobách, kdy se obci nedařilo získat ministerské ani regionální dotace. „Dneska mohu říct, že je dobře, že jsme si finance zajistili nakonec sami. Zatímco domy, které byly financovány z Evropské investiční banky, dosud nebyly postaveny, náš dům pro seniory už stojí. Vznikl tak první společný projekt veřejného a soukromého sektoru v oblasti sociální péče,“ zdůraznil vranovický starosta.

Jménem přítomných zastupitelů poděkovala Dagmar Humpolíková Janu Helikarovi za nezdolnost a vytrvalost, s níž celý projekt navzdory překážkám dovedl do zdárného konce. Jako dar mu předala velký kovový klíč, který mu v budoucnu umožní volný vstup do domu pro seniory, případně i ubytování, pokud by to někdy potřeboval. Toto gesto, soudržnost zastupitelů a podporu, kterou obec věnuje sociálním projektům, ocenil europoslanec Ivo Strejček, který si jako jediný z pozvaných politiků našel v nabitém diáři pro Vranovice čas. „Já chci bydlet ve Vranovicích!“ neskrýval své nadšení. “Ne pro to, že tady máte tuhle stavbu, ale proto, že tady máte báječné lidi, kteří si uvědomují, že žít v komunitě je velkou hodnotou.“

Po komentovaných prohlídkách v novotou zářící budově vystoupila herečka Gabriela Vránová, která do Vranovic přijela z Prahy i se svým manželem Jiřím Kepkou a bratrem Stanislavem. Přečetla úryvky ze své knihy Magnetický vítr, v nichž zavzpomínala na dětská léta, která trávila ve Vranovicích se svojí rodinou. Ty byly zároveň krásné i smutné, neboť jejího strýce, vranovického faráře Aloise Vránu, nechal v 50. letech zatknout a uvěznit tehdejší komunistický režim.

K návštěvě vranovické fary pozval herečku současný vranovický farář Grzegorz Zych, který nový dům pro seniory posvětil a požehnal jeho budoucím obyvatelům. „Popřejme jim, ať se jim tu dobře žije, ať jsou šťastni a milováni,“ vyzval k modlitbě i ostatní.

Slavnostní program odmoderoval Petr Holík, o hudební doprovod se postarala cimbálová muzika Grajcár a koláčky i zpěvem všechny pozdravila dětská krojovaná chasa z Vranovic. Ta přítomné rovněž pozvala na sobotní Májovou zábavu.

„Dům je to opravdu krásný a prostorný,“ nechala se v kuloárech slyšet herečka Vránová. „Teď bude záležet na tom, jak bude fungovat, jak bude využíván, kdo tu bude bydlet a jak tu budou lidé spokojeni. A tomuto já přeji opravdu vše nejlepší!“ dodala umělkyně na závěr a přislíbila v Domě pro seniory ve Vranovicích uskutečnit svůj literárně poetický večer.

Stručná fakta z historie výstavby
Myšlenka vybudovat v obci Vranovice dům pro seniory se poprvé objevila v roce 2005. Podnětem k jeho výstavbě byl narůstající počet obyvatel vyššího věku a naprostá absence ubytovacího a pečovatelského zázemí ve Vranovicích. Současně se obec chtěla zbavit chátrajícího objektu zemědělského družstva, který se pro Vranovice stával ekologickou hrozbou.

Šest let trvala příprava projektu a hledání financí na jeho zajištění, samotná výstavba si pak vyžádala pouhý jeden rok a stála necelých 50 milionů korun. Po neúspěších s dotacemi se podařilo zajistit společnou investici sdružených prostředků obce a soukromého investora. Kapacita nového domu pro seniory je 42 jednopokojových bytů a sedm bytů dvoupokojových. Měsíční nájem bude v jednolůžkovém bytě stát šest tisíc korun, ve dvoulůžkovém deset tisíc. Součástí ubytovacího komplexu je kuchyně a jídelna s možností celodenního stravování, kterou bude využívat též základní škola. Své prostory tu najdou vranovický Klub maminek a rozrůstající se Klub důchodců. V budově nebude chybět prádelna, kadeřnictví, lékárna a další služby. Do konce května se dočká úprav též rozsáhlý zahradní trakt, který bude sloužit ubytovaným i veřejnosti k aktivnímu odpočinku.