Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2014 > Dům pro seniory – nejlepší stavba roku 2014 pro sociální bydlení

Dům pro seniory – nejlepší stavba roku 2014 pro sociální bydlení

oceneni 2

„Moderní budova jako sociální zázemí“

Jeden rok po dokončení sklízí Stavba Domu pro seniory ve Vranovicích úspěchy. Nejprestižnějšího ocenění se dočkala ve 22. ročníku soutěže Stavba roku 2014. Budova Domu pro seniory uspěla navzdory velké konkurenci. Přihlášeno bylo přes šedesát staveb. Cenu za nejlepší stavbu určenou pro bydlení udělil vranovickému DPS Státní fond rozvoje bydlení. Z rukou ředitelky Fondu Evy Helclové ji na slavnostním galavečeru dne 4. září převzal starosta obce Jan Helikar.

„Ocenění si velmi vážíme. Je pro nás výsledkem dobře odvedené práce a zároveň motivací pro další projekty, které chceme v budoucnu realizovat.“ těšil se z ceny starosta.

P1060690S oceněním na fotografii společně Ing. arch. Leona Tupá a starosta Vranovic Ing. Jan Helikar
Foto: Petra Klabusayová

Odborná porota budovu hodnotila podle celé řady kritérií od kvality architektonického řešení a použitých materiálů, přes funkční a prostorové řešení stavby a její začlenění do okolního prostředí, až po celkovou účelnost a originalitu stavby. Pozitivně byla hodnocena zejména účelně provedená rekonstrukce rozsáhlého objektu, jejíž výsledkem je moderně pojaté bydlení pro chráněnou skupinu obyvatel – seniory. Mezi klíčové faktory patřila také výhodná poloha nedaleko centra, která nahrává přirozenému kontaktu klientů domu pro seniory s ostatními obyvateli. To je podpořeno i plánovanou využitelností prostor a přilehlého okolí pro jejich aktivity.

oceneni

Prestižní soutěž každoročně vypisuje Nadace pro rozvoj stavitelství a architektury. Přihlášený projekt je automaticky zařazen i do veškerých výstupů této soutěže. A to do putovní výstavy, která byla zahájena na nominačním večeru, následně bude vystavena na veletrhu ForArch, na festivalu Architectureweek, v zahradě Senátu Parlamentu ČR a celý následující rok bude putovat po významných veletrzích v oboru. Krom výstavy bude náš projekt uveden také v katalogu výstavy. Stavba je také k vidění v databázi staveb na webu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Počátky projektu sahají až do roku 2005

Když se před téměř sedmi lety rozhodovalo o přestavbě zchátralého zemědělského družstva na moderní víceúčelový dům pro seniory (DPS), jen málokdo věřil, že se velkolepý projekt podaří dotáhnout do úspěšného konce. Obavy se týkaly zejména financování celého projektu. Jednalo se totiž o jednu z největších investičních akcí v historii naší obce.

„Hlavním podnětem k výstavbě byla změna věkové struktury obyvatelstva. V obci se projevilo demografické stárnutí populace a vzrostl počet seniorů. Pro tuto skupinu obyvatel však nebylo připraveno kvalitní sociální prostředí. Zcela chybělo ubytovací zařízení i pečovatelské služby.“ vysvětlil starosta Jan Helikar, který stál u zrodu myšlenky vybudovat v obci domov pro seniory. I přes neúspěšné pokusy o získání dotací se mu podařilo vyhledat optimální zdroj financování a projekt za 55 milionů zdárně dokončit.

Úskalí celého projektu

Úspěch projektu spočíval ve vyřešení dvou základních otázek:

 • Jak bude financována výstavba budovy Domu pro seniory?
 • Jak bude financován následný provoz?

Poctivé zodpovězení obou otázek bylo důležité pro budoucnost celé obce. Neuvážený krok mohl negativně ovlivnit hospodaření obce na několik následujících desítek let.
Na obě otázky se podařilo najít uspokojivou odpověď v podobě PPP projektu, který představuje partnerství veřejného a soukromého sektoru. Tento modelový projekt umožnil Obci Vranovice realizovat historicky nejvyšší investici, aniž by významně zatížil budoucí rozpočty obce.

Budova Domu pro seniory se stala základním pilířem pro sociální program obce

Dnes už je stavba plně funkční a poskytuje zázemí nejen seniorům, ale celé řadě sociálních skupin obyvatelstva. Své místo zde má například Klub maminek nebo Klub důchodců, nová jídelna vydá denně stovky obědů a zajišťuje celodenní stravování ubytovaným seniorům. Provoz stravování už nepatří pod ZŠ, ale zajišťuje ho soukromá společnost. Rozšířila se nabídka jídel i poskytování doprovodných služeb. Na obědy sem chodí žáci ze základní školy i široká veřejnost. V přízemí budovy se nachází kadeřnictví a masážní salon, nechybí ani lékárna. Společenské prostory se staly příjemným útočištěm pro kulturní a reprezentativní akce.

Kvalitní bydlení v zařízených bytových jednotkách zde najdou jak senioři, kteří jsou soběstační, tak i lidé se zdravotním omezením, kteří potřebují pravidelnou pomoc druhé osoby. Celodenní péči o tyto pacienty zajišťuje odborný zdravotnický personál.

Koncepce stavby byla navržena tak, aby byla budova vhodně začleněna do okolního prostředí. Z obou stran je nemovitost obklopena zelení. Ve dvorním traktu vznikl nový park, který vybízí k procházkám i příjemnému odpočinku na čerstvém vzduchu.

Základní informace

Typologický druh stavby: Stavba pro bydlení
Projektant: Ing. arch. Leona Tupá , Ing. Jaroslav Muller
Dodavatel stavby: VAŠSTAV s.r.o.
Investor: obec Vranovice

04_Soucasny_stav_Pohled_z_Namesticka

Foto: Dagmar Sedláčková

Historie stavby:

 • 2005 Vznikla prvotní myšlenka vytvořit zázemí pro seniory
 • 2007 Vedení obce rozhodlo o přestavbě bývalého zemědělského družstva na dům pro seniory
 • 2008/2009 Příprava projektu
 • 2010 Obec získala stavební povolení
 • 2010/2011 Hledání optimálního financování stavby
 • 03/2012 Zahájení stavby
 • 03/2013 Den otevřených dveří pro veřejnost
 • 04/2013 Dokončení stavby
 • 05/2013 Kolaudace a slavnostní otevření
 • 09/2013 Oficiální slavnostní zahájení provozu školní jídelny
 • 2014 Cena Státního fondu rozvoje bydlení v soutěži Stavba roku 2014

Dům pro seniory v médiích:


www.sfrb.cz, 5.9.2014
www.stavbaroku.cz
www.ceskestavby.cz
MF dnes, 6.9.2014

Text: Petra Klabusayová
Foto: Petra Klabusayová, Dagmar Sedláčková

Fotogalerie:
Foto: Dagmar Sedláčková

OLYMPUS DIGITAL CAMERAChátrající areál JZD byl postrachem okolí

05_Pohled_zezaduV současnosti je budova sociálním zázemím. Parková úprava vybízí k procházkám a relaxaci.