Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Do adventu jsme vstoupili s Betlémem a skřítky

Do adventu jsme vstoupili s Betlémem a skřítky

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)

27. listopadu 2011 – Do kouzelné vánoční nálady se v neděli odpoledne proměnilo okolí kostela a Masarykovy ulice. Právě na tomto novém místě jsme letos společně přivítali začínající advent. Kromě změny místa konání vánočního jarmarku je letošní novinkou také slaměný Betlém z dílny Jaroslava Celnara a Renaty Měřínské. A také pohádkoví skřítci s jejichž pomocí jsme rozsvítili vánoční strom.
Několik stovek lidí se od jedné hodiny odpolední postupně scházelo na Masarykově ulici, aby nakupovali z velkého výběru vánočního zboží, jež nabízeli stánkoví prodejci. Fronta se tvořila u domácí zabijačky i horké medoviny. Živo bylo i u výtvarné dílny pro děti.
Skřítci nafukovali balonky a rozdávali dětem čokoládové zlaťáky. A děti z mateřské a základní školy předváděly početnému publiku svá vánoční vystoupení. Ta tradičně patří k nejroztomilejším částem adventního setkání. A letošní program, který děti pod vedením svých učitelek předvedly zaznamenal ještě vyšší úroveň než před rokem. Za to jim patří poděkování.
Cenu pro nejstaršího účastníka jarmarku, nakládané sýry a teplé vlněné ponožky, si odnesla jedenadevadesátiletá paní Marie Faronová. Naopak absolutně nejmladší účastnicí se pro letošní rok stala teprve desetidenní Nela Hanušová, která si v kočárku odvezla vlněný polštářek v podobě ovečky. Rodinnou semknutost dokázala familie Kadlecova z Přibic, jejíž značně rozšířenou větví je rodina Faronova z Vranovic. Na předvánoční jarmark se příslušníci rodiny dostavili v počtu třinácti členů a  stali se tak vítězi v kategorii nejpočetnější příchozí rodina. Odměnou jim byla pětilitrovka sádla, třináct jelit a pecen chleba.
Finále večera patřilo tradičnímu pouštění balonků přání, dojemnému představení Živý Betlém, v němž nechyběly svíčky, prskavky a koledy. A po vyvolání skřítků písničkou se v pět hodin večer rozsvítil i vánoční strom. Letos poprvé v historii se jím stal největší smrk u kostela. V jeho sousedství  je letos poprvé také vystavený slaměný Betlém a děti tu najdou i důležitou schránku na poštu Ježíškovi, kterou znají už z loňska. Ježíšek schránku vybírá vždy v noci, když děti spí a zůstane na místě až do štědrého večera.

Na organizaci adventního setkání se podíleli: Renata Měřínská, Irena Benadová, Bohumila Vetrová, Pavel Pláteník, David Prycl, Marek Obdržálek, Radek Soukop a členové pracovní čety obce Vranovice.Za jejich čas, pomoc a úsilí, které přípravám věnovali jim upřímně děkuji.

-hum-