Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2019 > Dětský den plný čar a kouzel

Dětský den plný čar a kouzel

Dětský den plný čar a kouzel

„Až vyvolám Vaše jméno, vystoupíte, dám Vám na hlavu Moudrý klobouk a budete zařazeni do koleje,“ „Wingardium Leviosa,“ nebo třeba „Bertíkovy lentilky mají všechny možné příchutě – čokoládovou, mátovou, ale také špenátovou, játrovou nebo dršťkovou, George narazil na jednu…“ Všichni fanoušci Harryho Pottera vědí, o čem je řeč a těm, kteří do letošní první červnové soboty vůbec nic podobného neslyšeli, šla možná hlava kolem. Typické hlášky z kouzelnické ságy bylo totiž slyšet i v tom nejodlehlejším koutě parku Hlinek.

Ve Vranovicích se totiž 1. června 2019 konala oslava Dne dětí a letošní ročník se stejně jako ty předchozí nesl v pohádkovému duchu. Tentokrát se ovšem ke slovu dostali čarodějové a kouzelníci. Předlohou se stal první díl kouzelnickém série o Harry Potterovi s názvem Harry Potter a kámen Mudrců.

A tak se v tohle sobotní odpoledne Hlinek i přilehlý Hájek proměnili v kouzelný Branowitz, jak zní historické označení naší obce.  U vstupní brány do parku čekal na malé kouzelníky proslulý obr Hagrid, každému dítku přidělil kouzelnickou knížku a mohly směle vkročit do světa čar a kouzel. První zastavení na ně čekalo v Gringotově bance, kde si vyzvedly zlaťáky. Za ty si mohly pořídit kouzelnickou hůlku. K placení ovšem stačil jen obal od zlaťáku. Čokoládovým obsahem se mohly posílit před namáhavou cestou. Na nástupišti 9a3/4 bylo nutné se správně trefit při průchodu zdí, Moudrý klobouku rozhodl o zařazení do koleje a pak už  začala  cesta plná dobrodružství, krkolomných překážek, čarování, a především pátrání po Kameni Mudrců. Děti zdolávaly takové disciplíny jako je výroba lektvarů, výuka kouzel, chytání Zlatonky, Soví pošta, výuka létání na koštěti či poznávání přírodních medikamentů, ale také na ně číhalo nebezpečí v podobě zlého Trolla nebo psa Chloupka. Tedy tříhlavého psa, kterého musely uspat, aby mohly pokračovat v cestě. Hrůzostrašné bylo také setkání s Lordem Voldemortem.  Cestou ale mohly děti potkat také ředitele bradavické školy Brumbála nebo samotného Harryho Pottera. A když překonaly všechny nástrahy a konečně se před nimi zjevil kámen Mudrců, čekala na ně ještě odměna v podobě Bertíkových lentilek a Diplomu za úspěšné absolvování prvního ročníku vranovické kouzelné školy.

A protože při takovém studiu značně vytráví, u Děravého kotle dostaly kouzelný špekáček a Máslový ležák. Čarodějný den vyvrcholil turnajem ve Famfrpálu a kouzelnou hudební produkcí ve zmíněném hostinci U Děravého kotle.

První ročník studia na vranovické čarodějné škole tedy skončil. Ať žije ročník druhý s podtitulem Tajemná komnata.

Vy, kteří čtete tyto řádky a vůbec nevíte o čem je řeč, nezoufejte, máte celý rok na to, abyste danou problematiku dostudovali a v příštím roce při studiu druhého ročníku již jistě budete excelovat. Nová knihovna Vám k tomu bude v plné šíři všech sedmi dílů knihy o Harrym Potterovi plně nápomocna.

Opravdu velké poděkování za pomoc a organizaci tohoto krásného dne patří zejména všem obecním spolkům, dobrovolníkům, kulturní komisi i vedení obce Vranovice.

Kvapilová Dana

IMG_7265

IMG_7275

IMG_7281

IMG_7287

IMG_7297

IMG_7306

IMG_7310

IMG_7313

IMG_7322

IMG_7329

IMG_7350

IMG_7361

IMG_7373

IMG_7395

IMG_7408

 

IMG_7471