Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2019 > 180. výročí železniční dopravy na trase Brno – Vídeň

180. výročí železniční dopravy na trase Brno – Vídeň

180. výročí železniční dopravy na trase Brno – Vídeň

V neděli 7. července si připomeneme 180. výročí zahájení provozu pravidelné železniční dopravy na trase Brno – Břeclav – Vídeň. Se slavnostní první jízdou se pojí ovšem také první vlakové neštěstí a zároveň první srážka vlaků ve střední Evropě, která se stala v železniční stanici Vranovice.

Z Vídně tehdy vyjely celkem čtyři vlaky s poetickými jmény – Bruna, Herkules, Gigant a Bucefalos. Lokomotivy táhly celkem 38 vozů se 1125 cestujícími. Zájem o jízdu byl obrovský nejen ze strany cestujících, ale i těch, kteří se na první jízdu přišli podívat do stanic či stáli podél trati. Byli jich tisíce. Jak by také ne, jednalo se totiž o první jízdu vlaku na parostrojní železnici v českých zemích. Do Brna dorazily před 11 hodinou dopoledne v půlhodinových intervalech. Po slavnostním uvítání spojeném s hudbou, projevy a hostinami se v odpoledních hodinách vlaky vydaly na zpáteční cestu do Vídně. Návrat již však tak úspěšný nebyl. Na zpáteční cestě měl vlak celkem tři zastávky – Rajhrad, Vranovice a Zaječí. Ve Vranovicích vlak zastavil, aby nabral vodu. I přes 8minutové rozestupy, které vlaky musely zachovávat, problém s nabíráním vody způsobil, že strojvůdce dalšího přijíždějícího vlaku Angličan William Whalley neviděl kouř, vjel do zatáčky a na brždění již bylo pozdě. Třetí vlak narazil do zadních vagonů druhého vlaku. Nedošlo naštěstí k žádnému úmrtí, ale zraněno bylo osm cestujících. Strojvůdce byl nakonec zproštěn obvinění, protože se neprokázalo, že by jel vyšší než povolenou rychlostí.

Vznik železnice v českých zemích byl spojen s potřebou přepravy těžkých nákladů. V březnu roku 1836 povolil císař Ferdinand výstavbu železnice z Vídně do Haliče, dnešního Malopolska. Proto vznikla akciová společnost Výhradně privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda, a i přes potíže, které nastaly s vykupováním pozemků, zdražováním kolejnic i lokomotiv se výstavba roku 1839 dostala na Moravu. První vlak z Vídně do Břeclavi vyjel 6. června 1839. Památného 7. července byl zahájen řádný provoz společnosti Severní dráha císaře Ferdinanda na trase Brno – Vídeň. Lokomotivy měly výkon 30 koní a dosahovaly a 30kilometrové rychlosti. Trať z Vídně do Brna dlouhou 144 km zdolal vlak za bezmála 4,5 hodiny.

Při příležitosti 180. výročí zahájení provozu na trase Brno – Vídeň a vlakového neštěstí ve stanici Vranovice uspořádá obec 12. září 2019 přednášku o historii vlakové dopravy s názvem „180 let železnice ve Vranovicích.“ Bližší informace budou zveřejněny během měsíce srpna.

steam-train-502120_1280

Kvapilová Dana